zmiana adresu strony wordpressa

Zmiana adresu strony Wordpressa

Zmiana adresu strony na 3 sposoby

Zmiana adresu strony jest dość prostą czynnością, którą możesz wykonać z poziomu Kokpitu WordPressa. Jednak kiedy zrobisz to nieumiejętnie, możesz zablokować sobie dostęp do własnej strony. Wtedy bez dostępu do Kokpitu, zmiana adresu nie będzie już tak łatwa, ale wciąż nie jest to nic trudnego. Za chwilę się o tym przekonasz. Ta wiedza przyda ci się także wtedy, gdy będziesz chciał przenieść stronę na inną domenę*.

Ustawienia adresu strony

Zacznijmy od tego, o co w ogóle chodzi z tymi adresami i dlaczego są aż dwa?

Kiedy przejdziesz do swojego Kokpitu, w zakładce Ustawienia -> Ogólne, zobaczysz dwa pola adresu. Adres URL Witryny to po prostu adres, jaki trzeba wpisać w przeglądarkę, żeby wyświetlić twoją stronę. Natomiast adres URL WordPressa, to adres katalogu w którym znajdują się wszystkie pliki WordPressa.
Oba adresy powinny zawierać przedrostek http:// i nie mogą kończyć się znakiem „/”.

Jak zmienić adres strony?

Istnieje kilka metod na to, żeby zmienić ręcznie adres strony. Pierwszy z nich, to edycja pliku wp-config.php. Przy pomocy programu FTP (na przykład FileZilla) pobierz ten plik na swój komputer i dodaj dwie poniższe linie na końcu pliku…

define('WP_HOME','http://twojastrona.pl');
define('WP_SITEURL','http://twojastrona.pl');

…oczywiście nie zapominając, żeby zastąpić odpowiednio adresy. Następnie załaduj tak przygotowany plik ponownie na swój serwer.

Wadą takiego rozwiązania jest wyłączenie możliwości edycji adresów strony w Kokpicie. Pola z adresami, o których pisałem wcześniej staną się nieaktywne. Można tego uniknąć, stosując inne rozwiązanie.

Edycja pliku functions.php

Tak samo jak w przypadku pliku wp-config.php, musimy użyć tutaj klienta FTP. Różnica leży w kodzie, który musimy dodać do pliku:

update_option('siteurl','http://twojastrona.pl');
update_option('home','http://twojastrona.pl');

Najlepiej dodaj te linijki zaraz poniżej <?php na samej górze pliku i nie zapominaj o zmianie adresu. Następnie zapisz zmiany i załaduj plik na serwer. Teraz tylko wpisz w przeglądarce adres logowania na swoją stronę i załaduj ją kilkakrotnie. Strona powinna już działać na nowym adresie, ale to jeszcze nie koniec. Kiedy upewnisz się, że wszystko już działa jak trzeba, musisz usunąć zmiany w pliku functions.php, których dokonałeś.

Zmiana adresu strony bezpośrednio w bazie danych.

To mój ulubiony sposób na zmianę adresu WordPressa, bo jest najszybszy. Nie powinieneś jednak go stosować, jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach, żeby używać phpmyadmin.
Zanim zaczniesz, oczywiście zalecam zrobienie kopii zapasowej bazy danych.

Gotowe? To zaczynamy. Zaloguj się do phpmyadmin. Adres i login powinieneś dostać od swojego dostawcy hostingu. Wybierz swoją bazę danych i znajdź tabelę wp_options (prefiks wp_ może być inny, jeśli przy instalacji WordPressa ustawiłeś niestandardowy).

 

Zmiana adresu w phpmyadmin

 

Powinieneś teraz odszukać wartość siteurl i kliknąć Edytuj po lewej. Następnie w oknie, które się pojawi, zamień adres swojego WordPressa na odpowiedni. Upewnij się, że dobrze wpisałeś adres i zapisz zmianę. Tak samo musisz postąpić z wartością home w tej tabeli. Możliwe, że wiersz z tą wartością będzie znajdował się na drugiej stronie wyświetlanej tabeli.

To wszystko. Po takim zabiegu twoja strona powinna się już prawidłowo otwierać.

Nie zapomnij zapisać się do newslettera, jeśli chcesz otrzymać powiadomienia o tego typu wpisach.

 

*Jak zauważyli czujni czytelnicy, ten poradnik dotyczy tylko zmiany adresu strony bez dostępu do Kokpitu. Jeśli chcesz przenieść stronę na inną domenę, powyższe kroki będą niewystarczające. Opis przeniesienia strony umieszczę w jednym z przyszłych wpisów.