Jak przenieść blog z WordPress.com na serwer.

 

Życie blogera to ciągły rozwój. Kiedy zakładałeś swojego bloga mogło ci się wydawać, że darmowa platforma ma tak wiele funkcji, że nie wykorzystasz nawet połowy jej potencjału. Przyjdzie jednak taki moment, że zaczniesz odczuwać potrzebę rozwoju swojej strony, a WordPress.com nie zapewni ci elastyczności, której byś oczekiwał. Ten moment jest najlepszy, żeby przesiąść się na WordPress na własnym serwerze.

 

Co będzie mi potrzebne?

Jeśli nie pomyślałeś o tym wcześniej, to potrzebna ci będzie własna domena oraz serwer. Celowo nie podaję tutaj żadnej konkretnej firmy, ale jeśli będziesz się wahać, zapytaj w komentarzu, z pewnością coś doradzę.

Po wykupieniu serwera możesz zainstalować WordPress według mojego poradnika. Dodatkowo radzę, żebyś spojrzał na listę rzeczy do zrobienia po instalacji WordPressa. Jak będziesz gotowy, przejdź do kolejnych kroków.

 

Eksport treści ze starego bloga.

Zaloguj się na swojego bloga na WordPress.com a następnie wybierz w menu Narzędzia -> Eksport. 

 

eksport wpisów z wordpress.com

 

Wybierz, co chcesz wyeksportować zaznaczając wszystkie treści, a następnie kliknij Pobierz plik eksportu. Tym sposobem zostanie wygenerowany plik XML, który powinieneś zapisać na swoim komputerze.

 

Import danych na serwer.

Jesteśmy w połowie drogi. Kolejnym krokiem będzie import danych do strony na nowym serwerze. Zaloguj się i przejdź do menu Narzędzia – > Import. Następnie wybierz WordPress.

 

import wpisów

 

Powinieneś zobaczyć poniższe okno. Aby wykonać import danych, będziesz potrzebował wtyczki WordPress Importer i po kliknięciu przycisku Zainstaluj odbędzie się jej instalacja.

 

wordpress-importer

 

Wystarczy teraz, że włączysz wtyczkę i uruchomisz importer danych.

 

wordpress importer instalacja

 

Następnie wybierz plik XML, który wcześniej pobrałeś na swój komputer i wyślij plik na serwer.

 

import danych

 

Wtyczka importera zapyta cię, czy chcesz utworzyć nowego użytkownika i jemu przypisać wszystkie treści, czy pozostać przy bieżącym użytkowniku. Będziesz miał także wybór czy chcesz zaimportować wszystkie media ze starej strony. Musisz zaznaczyć, że chcesz to zrobić, jeśli chcesz, aby twoje zdjęcia zostały przeniesione.

 

Co jeszcze zrobić po imporcie?

Upewnij się, że przeniesienie danych zostało wykonane poprawnie i nie zgubiłeś niczego po drodze. Z pewnością musisz ustawić, aby wpisy na starym blogu były niewidoczne dla osób postronnych. Zdublowana treść na obu stronach może spowodować spadek w rankingu Google. Możesz też ustawić (odpłatnie) przekierowanie bloga na nową domenę. Poinformuj także swoich czytelników o zmianie, na pewno się ucieszą 🙂