serwer testowy instalacja

Wybór i instalacja serwera testowego

Jeśli chcesz zająć się na poważnie pisaniem, lub edycją motywów, czy wtyczek WordPressa, to będziesz musiał pracować w środowisku testowym. Dzięki temu będziesz mógł dokonywać zmian w plikach i testować je bez ryzyka uszkodzenia strony, bazy danych, czy wywołania frustracji u użytkowników.  Nawet jeśli jesteś zaawansowanym deweloperem, wrzucanie plików na serwer produkcyjny bez uprzedniego przetestowania ich działania jest dość nieodpowiedzialne z jednego powodu – bo wszystko może pójść źle.

serwer1

 

Czym jest serwer lokalny?

Serwer lokalny to tylko kilka usług zainstalowanych i uruchomionych na twoim lokalnym komputerze. Najczęściej są to serwer HTTP Apache, system zarządzania bazami danych MySQL, oraz język PHP (wymagany w przypadku WordPressa).

 

Wybór serwera testowego

Wybór oprogramowania będzie ograniczony głównie systemem operacyjnym na jakim pracujesz. Poniżej znajdziesz kilka wybranych opcji. Zacznijmy od najprostszych rozwiązań.

 

InstantWP

Jeśli nie potrzebujesz zaawansowanej konfiguracji serwera testowego i nie masz czasu, lub nie chcesz instalować serwera, to polecam wybór InstantWP. To środowisko jest w pełni przenośne, możesz używać go nawet z USB. InstantWP to nie tyko działający od razu po instalacji serwer, ale także skonfigurowana instalacja WordPressa. Wystarczy zainstalować i od razu możesz testować swoje wtyczki, lub motywy. Dostęp do katalogów, Kokpitu i PHPMyAdmin jest możliwy z poziomu prostego okna głównego.
Wady, to pliki instalacyjne dostępne tylko dla Windowsa, oraz przestarzała wersja PHP.

 

InstantWP

 

EasyPHP Devserver

Równie prostym rozwiązaniem jest instalacja serwera testowego od EasyPHP. Instalacja ogranicza się do kilku kliknięć, a zainstalowany pakiet może być uruchamiany także z pamięci USB. Na pochwałę zasługuje dostępność najnowszego oprogramowania, między innymi PHP7. Niestety za część udogodnień takich jak jak dodatkowe moduły, czy regularne aktualizacje trzeba zapłacić 10$/rok.

 

easyphp

 

LAMP

Jesteś użytkownikiem systemu GNU/Linux? Naturalnym wyborem dla ciebie powinien być LAMP. Poniżej znajdziesz komendy instalacyjne dla Ubuntu.

sudo apt-get update

sudo apt-get install lamp-server^

Dobrze, jeśli wcześniej zajrzysz do oficjalnej dokumentacji LAMP dla Ubuntu.

 

WAMP/MAMP

WampServer (dla systemu Windows) i MAMP (dla OS X) w zasadzie nie różnią się funkcjonalnością. Oba pozwalają na instalację Apache, PHP i MySQL, oraz zarządzanie tymi usługami, a także dostęp do ich logów i konfiguracji. MAMP poza PHP zawiera również skonfigurowane języki Python i Perl. Instalacja obu programów jest równie prosta i nie powinna sprawiać problemów nawet początkującym użytkownikom.

 

XAMPP

XAMPP to jeden z bardziej popularnych wyborów, między innymi ze względu na prostotę i dostępność zupełnie za darmo. Program poza Apache zawiera MariaDB, PHP i Perl.

Przy instalacji zostaniesz poproszony o wybór pakietów do zainstalowania. Minimum, które musisz zaznaczyć, to Apache i MySQL. Po zakończeniu procesu instalacyjnego i uruchomieniu programu, twoim oczom powinno ukazać się poniższe okno.

XAMPP

 

  1. Przycisk uruchomienia/zatrzymania usługi.
  2. Dostęp do panelu administracyjnego (phpMyAdmin w przypadku MySQL)
  3. Dostęp do plików konfiguracyjnych.
  4. Logi usług.
  5. Status usług. Kolor zielony oznacza poprawne działanie.

Wystarczy teraz nacisnąć przycisk start przy nazwie usługi i powinna się ona uruchomić.  Jeśli tak się nie stanie, to powinieneś sprawdzić komunikat wyświetlany w oknie XAMPP, lub logi poszczególnych usług w poszukiwaniu błędów. Najczęstszym problemem przy uruchamianiu Apache jest zajętość portu 80. Konfiguracja portu jest możliwa poprzez plik httpd.conf (Config->Apache (httpd.conf)).  Wystarczy otworzyć go i po odszukaniu poniższych linijek, zmienić port na wybrany, na przykład 8080.

Listen 8080

ServerName localhost:8080

Zaletą XAMPP jest możliwość instalacji dodatkowych modułów. Jednym z nich jest moduł WordPress, którego instalację oczywiście polecam.

WordPress może być również zainstalowany ręcznie poprzez rozpakowanie pobranej paczki do katalogu htdocs/wordpress. Strona testowa będzie dostępna wówczas pod adresem http://localhost:8080/wordpress/

 

VVV

Varying Vagrant Vagrants to opcja dla zaawansowanych użytkowników, którzy muszą pracować w takim samym środowisku, bez względu na system operacyjny zainstalowany na lokalnym komputerze. W uproszczeniu VVV, to system w systemie. Bardziej szczegółowo? VVV to konfiguracja środowiska deweloperskiego – Vagranta, która powstała z myślą o deweloperach pracujących z WordPressem. Całość działa na maszynie wirtualnej takiej jak VirtualBox, co zapewnia pełną separację od głównego systemu użytkownika. Opis procesu instalacji można znaleźć na stronie projektu w GitHubie.

 

Jak widzisz, wybór jest dość duży. Ja pracuję na XAMPP i polecam ten program ze względu na dobrą równowagę między prostotą instalacji i użytkowania, a dostępnym poziomem konfiguracji.  Napisz w komentarzu jakiego środowiska testowego ty używasz i dlaczego właśnie takiego?

 

darmowe-porady