Clifford Brown

WordPress 4.4 „Clifford” wydany! Co nowego?

 

Właśnie wydano kolejną wersję WordPressa z numerem 4.4. Tym razem deweloperzy postanowili nazwać ją na cześć jazzowego trębacza Clifforda Browna. Wydanie zawiera jak zwykle szereg poprawek i udogodnień, które sprawią, że twoja praca będzie łatwiejsza i bardziej przyjemna.

Co nowego w WordPressie 4.4?

Deweloperzy zdecydowali, że nowym domyślnym motywem będzie Twenty Sixteen. Jest to motyw zbudowany przede wszystkim z myślą o wyświetlaniu na różnych urządzeniach i robi to świetnie. Obojętnie, czy wyświetlisz stronę na monitorze komputera, czy na komórce – twoja strona wyświetli się prawidłowo i w sposób czytelny. Motyw ma opcję wyświetlenia paska bocznego po prawej stronie i oferuje cztery podstawowe schematy kolorów, które łatwo zmienisz z poziomu Kokpitu.

 

Motyw twenty sixteen

 

Drugą ważną zmianą jest wprowadzenie responsywności obrazów. Co to oznacza? Od teraz, kiedy użytkownik wyświetli stronę na mniejszym urządzeniu jak tablet, czy smartfon, WordPress zamiast skalować duży obraz do małego ekranu, po prostu wyświetli mniejszy obrazek. To oznacza także oszczędność transferu danych. Funkcja nie wymaga specjalnej konfiguracji, po prostu będzie działac w tle i zrobi wszystko za ciebie.

Do tej pory w WordPressie mogłeś osadzać treści z pomocą oEmbed. Jest to protokół, który na bazie wklejonego linka pozwala pobierać inne treści, na przykład miniatury wpisu, czy opis z zatwierdzonych przez oEmbed stron. Od teraz wpisy WordPressa możesz osadzać przez oEmbed na innych stronach, co oznacza, że po wklejeniu linka na stronie obsługującej ten protokół (na przykład Reddit, Twitter), pozostałe obsługiwane treści zostaną dodane automatycznie.

Co jeszcze w wersji 4.4?

Od nowej wersji WordPress zawiera część REST API, ale to informacja dla deweloperów.
Bardziej szczegółową listę zmian znajdziesz w Kodeksie WordPressa.

Zachęcam do aktualizacji, dajcie znać w komentarzach czy u siebie juz macie numer 4.4.