Jak włączyć AMP w WordPressie

1. Co to jest AMP i dlaczego powinieneś to stosować?

AMP, czyli Accelerated Mobile Pages to strony na sterydach. W czasach popularyzacji urządzeń mobilnych, bardzo istotna jest szybkość wczytywania stron i łatwość obsługi na smartfonach, czy tabletach. Projekt AMP powstał właśnie z myślą o przyśpieszeniu wczytywania stron na urządzeniach mobilnych.
Strony AMP mogą wczytywać się nawet do 85% szybciej niż ich standardowe wersje. Robi wrażenie? Jeśli nie, to może przekonasz się, jeśli napiszę, że to właśnie strony AMP będzie dodatkowo punktował Google w wynikach wyszukiwania. Zwłaszcza, że do projektu AMP dołożyli swoje dwa grosze. W skrócie – musisz to mieć u siebie 🙂

 

2. Jak włączyć AMP w WordPressie?

Jeśli korzystasz z bloga utworzonego na WordPress.com, to nie musisz nic robić. Administratorzy włączyli AMP za ciebie już w lutym. Jeśli zarządzasz WordPressem na własnym hostingu, to wystarczy, że przejdziesz do strony wtyczki i pobierzesz ją, lub zainstalujesz bezpośrednio z Kokpitu (Wtyczki -> Dodaj nową). Wtyczka została napisana przez ludzi z Automattic, a to sprawdzona marka w świecie WordPressa.

 

AMP w wordpressie - instalacja

 

Po udanej instalacji, wystarczy aktywować wtyczkę i Przyśpieszone Strony Mobilne będą działać od ręki. Możesz to sprawdzić odwiedzając adres wpisów z dodaną końcówką „/amp/” . Zobacz jak to wygląda:  https://porady.wordpressa.pl/darmowe-szablony-templatemonster/amp/

 

3. Własny wygląd stron AMP

Wygląd stron AMP został z góry określony przez twórców wtyczki. Nie jest jednak tak, że musisz się na niego godzić. Bez problemu możesz dostosować detale według swojego upodobania korzystając z własnego arkusza stylów CSS. Jak to zrobić? Wystarczy dodać odpowiednią funkcję. Poniżej znajdziesz przykład.

 

add_action( 'amp_post_template_css', 'dodatkowy_styl_css_amp' );

function dodatkowy_styl_css_amp( $amp_template ) {
// tylko CSS
?>
.amp-wp-byline amp-img {
border-radius: 0; /* kwadratowe awatary */
}
<?php
}

 

4. Integracja z wtyczkami

Większość dobrych wtyczek nie powinno powodować błędów po aktywacji AMP. Twórcy popularnej wtyczki Jetpack zadbali o to, żeby współpraca z AMP nie powodowała problemów. Jeśli korzystasz z Yoast SEO również możesz spać spokojnie. Yoast i jego koledzy przygotowali dodatkową wtyczkę Glue, która zapewni kompatybilność z AMP. Jest to rozwiązanie tymczasowe i ma zostać ona wbudowana w jedno z kolejnych wydań Yoast SEO.

 

5. Co jeszcze powinieneś zrobić?

Nie wszystkie wtyczki poprawnie działają z wtyczką AMP. Sprawdź komunikaty błędów korzystając z Firebuga lub konsoli Chrome (Ctrl + Shift + I). Napraw pojawiające się tam błędy i sprawdzaj, czy nie pojawiają się nowe w Narzędziach Webmasterów Google.

 

 

darmowe-porady