tagi szablonowe wordpress

Tagi szablonowe WordPress

 

Tagi szablonowe są jednymi z tych rzeczy, które bardzo lubię w WordPressie i dzisiejszy wpis będzie poświęcony właśnie nim.

Czym są tagi szablonowe?

W dużym skrócie umożliwiają one dynamiczne wyświetlanie informacji na stronie. Jeśli wolisz jaśniej, to posłużę się przykładem. Wyobraź sobie, że jesteś twórcą motywu, którego będą używać setki osób na setkach stron internetowych. Każda z tych stron będzie się inaczej nazywać. Nie możesz zatem w motywie wpisać na sztywno jednej nazwy strony, na przykład „Blog o zarabianiu na kurach nioskach”, bo na każdej z tych stron wyświetliłby się dokładnie taki sam opis. Zamiast tego powinieneś umieścić w pliku swojego motywu tag szablonowy odpowiadający za nazwę bloga. Będzie on wyglądał tak:

<?php bloginfo('name'); ?>

To spowoduje, że WordPress pobierze informacje o nazwie bloga z bazy danych i będziesz je mógł zmienić w zakładce Ogólne w panelu administracyjnym. Powyższy kod możesz swobodnie łączyć z innymi tagami szablonowymi, czy kodem html. Popatrz na kolejny przykład:

<a href="<?php bloginfo('url'); ?>" title="<?php bloginfo('name'); ?>"><?php bloginfo('name'); ?></a>

Pojawił się tu kolejny tag szablonowy <?php bloginfo(’url’); ?> , a dokładniej mówiąc, ten sam tag szablonowy, ale z innym parametrem – url. Generuje on ścieżkę do strony głównej bloga. Cały powyższy ciąg umieszczony w kodzie strony spowoduje natomiast pojawienie się linku (odnośnika) do strony głównej, gdzie tekstem odnośnika będzie nazwa strony.

 

tagi szablonowe

 

Jeśli pokusisz się, żeby zajrzeć do plików swojego motywu, to zorientujesz się, że tagów szablonowych jest tam bardzo dużo. Pełną listę znajdziesz na stronie Kodeksu.

Wkrótce udostępnię dla ciebie spis najważniejszych tagów szablonowych w formacie PDF do ściągnięcia i wydrukowania. Nie zapomnij zapisać się do newslettera, żeby tego nie przegapić.

—————–

Aktualizacja.

Tablice z najważniejszymi tagami szablonowymi znajdziesz tutaj.