Słownik pojęć WordPress

Słownik pojęć WordPress

 

CSS

CSS (ang.  Cascading Style Sheets) to kaskadowe arkusze stylów.  Określają w jaki sposób strona ma zostać wyświetlona przez przeglądarkę internetową. Z pomocą CSS można określić takie właściwości jak rodzaj i wielkość fontu, odstępy między wierszami, kolory elementów itp.

Edytor tekstu

Edytor tekstu w WordPressie służy do edycji, lub pisania od podstaw wtyczek, oraz motywów. Do polecanych edytorów należą Notepad++, Sublime text, czy Microsoft Code.

Excerpt

Excerpt (Czytaj Dalej) to w WordPressie znacznik określający w którym miejscu kończy się skrót artykułu, który pojawi się na stronie głównej.  Domyślnie skrót wpisu ogranicza się do 55 słów, ale jego długość można zmienić w pliku functions.php.

FTP

FTP to protokół transferu plików umożliwiający przesyłanie ich pomiędzy komputerami w sieci internetowej. Do przesyłania wykorzystywany jest tzw. klient FTP, na przykład FileZilla. FileZilla umożliwia przesłanie plików z lokalnego komputera na serwer (na przykład wtyczek, lub plików instalacyjnych WordPress).

functions.php

Functions.php to plik definiujący funkcje, akcje, zachowanie, lub wygląd strony WordPress. Plik ten można znaleźć w folderze motywu.

.htaccess

.htaccess to plik konfiguracyjny odczytywany przez serwer i umożliwiający nadpisanie jego domyślnych ustawień. W WordPressie używany najczęściej podczas ustawienia własnych (ładnych) odnośników.

Kokpit

Kokpit to panel administratora WordPressa dostępny pod adresem http://www.twojastrona.pl/wp-admin/ umożliwiający zarządzanie treścią i zachowaniem witryny. Ilość dostępnych w Kokpicie funkcji zależy od rangi zalogowanego użytkownika i domyślnie jest największa dla Administratora strony.

Motyw/szablon

Motyw (szablon, skórka) to zbiór plików określających wygląd strony WordPressa. Motyw można dodać, zmienić, lub dostosować w zakładce Wygląd -> Motywy panelu administracyjnego.

Obrazek wyróżniający

Obrazek wyróżniający, inaczej wyróżnione zdjęcie, które można ustawić w widoku edytora wpisu, lub strony. Obrazek wyróżniający, to zdjęcie, które ma reprezentować zawartość wpisu. Aby obrazek wyróżniający pojawił się na stronie głównej i stronie wpisów, motyw musi mieć zaimplementowane wsparcie dla tego typu funkcji przez dodanie kodu  add_theme_support(’post-thumbnails’);

PHP

PHP to język programowania umożliwiający tworzenie dynamicznych stron internetowych. PHP działa po stronie serwera. WordPress jest napisany w języku PHP.

Pingback

Pingback pozwala powiadomić innych blogerów o tym, że wspomniałeś o ich artykule u siebie na stronie. Kiedy właściciel strony ma u siebie włączony pingback, dostanie odpowiednie powiadomienie i będzie mógł zdecydować, czy na jego stronie pojawi się wzmianka o twoim wpisie. Pingback można wyłączyć w panelu administracyjnym WordPressa (Ustawienia -> Dyskusja).

SEO

SEO (ang. Search Engine Optimization) czyli optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych, na przykład Google.  Działania SEO sprowadzają się do dostosowania strony w taki sposób aby była zgodna z wytycznymi Google i pojawiła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.

Shortcode

Shortcode to skrót, którego umieszczenie w treści wpisu, lub na stronie spowoduje wygenerowanie wynikowego kodu html. Przykładem takiego shortcodu jest [gallery] wyświetlający galerię, która normalnie wymagałaby umieszczenia długiego i skomplikowanego dla użytkownika kodu.

wp.config.php

Plik zawierający najważniejsze informacje potrzebne dla działania strony WordPress, takie jak nazwa bazy danych, hasło, czy nazwa użytkownika. Plik umożliwia także zdefiniowanie niektórych funkcji WordPressa.

Wtyczka/plugin

Wtyczki w WordPressie umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności strony i potrafią zmieniać jej wygląd lub zachowanie. Dla WordPressa dostępne są tysiące darmowych wtyczek do pobrania z oficjalnego repozytorium. Administrator ma możliwość instalacji, oraz włączania i wyłączania wtyczek z poziomu Kokpitu.