Jak pozbyć się spamu z bloga WordPress

Walka z niechcianymi komentarzami to codzienność każdego blogera. Reklamy i linki do podejrzanych stron w komentarzach pojawiają się wszędzie, a spamerzy uczą się omijać kolejne blokady. Na szczęście WordPress oferuje szeroki wybór narzędzi pomagających pozbyć się spamu w bardzo prosty i skuteczny sposób. Twoja pierwsza linia obrony, to funkcje wbudowane w WordPressa.

Czarna lista słów

To narzędzie do walki ze spamem znajdziesz w zakładce Ustawienia->Dyskusja. Znajdziesz tam pola, w które możesz wpisać dowolne słowa, których mogą używać spamerzy. Jeśli te słowa pojawią się w treści komentarza, adresie, emailu lub nazwie użytkownika, spowodują automatyczne przeniesienie komentarza do moderacji lub spamu. Pamiętaj, żeby wpisać jedno słowo w linii.

Przykład Jeśli na Twoim blogu pojawiają się reklamy środka na ból zęba „Zębuszka”, to możesz je odfiltrować używając fragmentu słowa kluczowego „Zębu”. WordPress automatycznie odfiltruje komentarze w których wystąpi fragment tego słowa, takie jak Zębuszka, Zębuszki, Zębuszkowy itd.

Przykładową listę zakazanych słów znajdziesz na GitHubie.

Ilość linków w komentarzach

W sekcji Dyskusja znajdziesz także ustawienia maksymalnej liczby linków wychodzących, które mogą pojawić się w komentarzu. Często spamerzy umieszczają w swoich komentarzach dużą liczbę linków, więc jeśli ich ilość przekroczy ustawioną przez Ciebie wartość, to komentarz automatycznie trafi do moderacji.

Wyłącz komentarze w starych wpisach

Spamerzy lubią stare wpisy. Zdarzyło Ci się, że pod wpisem sprzed dwóch lat nagle pojawił się komentarz, po czym okazało się, że to reklama? Jeśli nie lubisz tego tak samo jak ja, to pomyśl o wyłączeniu możliwości komentowania starszych artykułów.

jak pozbyć się spamu WordPress

Włącz Akismet

Wtyczka Akismet nie bez powodu jest instalowana automatycznie na każdej nowej stronie z WordPressem. Bardzo dobrze radzi sobie ze spamem i jest darmowa dla użytkowników prywatnych, dlatego polecam jej aktywację po instalacji WordPressa. Aby ją włączyć przejdź do sekcji Wtyczki.

 

akismet anty spam - jak pozbyć się spamu

Następnie potrzebna będzie krótka konfiguracja. Bez obaw, poprowadzę Cię za rękę. Zacznij od naciśnięcia przycisku „Set up your Akismet account”.

akismet anty spam - jak pozbyć się spamu

Następnie naciśnij „get your API key”(1). Zostaniesz skierowany na stronę, gdzie musisz się zarejestrować, żeby zdobyć klucz (2).

akismet anty spam - jak pozbyć się spamu

Po rejestracji zobaczysz okno wyboru planu – tu wybierzemy darmowy „personal” (1) i suwakiem określimy kwotę jaką chcemy zapłacić. Ja wybieram całe rocznie (2).

akismet anty spam - spam wordpress

Po zatwierdzeniu otrzymasz swój indywidualny klucz (3), który należy skopiować do odpowiedniego pola w ustawieniach wtyczki Akismet na swojej stronie i potwierdzić przyciskiem „connect with API key”.

akismet anty spam - jak pozbyć się spamu akismet anty spam

Zalecam w tym miejscu zaznaczyć pole wyświetlania informacji o prywatności i zapisać zmiany.

Jak pozbyć się spamu za pomocą innych narzędzi

Innym sposobem na walkę ze spamem jest instalacja zewnętrznej usługi obsługi komentarzy. Dokładnie takie rozwiązanie znajdziesz na stronie, na której się znajdujesz. Używam tutaj wtyczki Disqus i praktycznie zapomniałem o spamerach. Disqus bardzo dobrze integruje się ze stronami na WordPressie, a dodatkowo posiada kilka ciekawych funkcji, jak na przykład możliwość dodania pod wpisem komentarzy z innych wpisów, co zachęca czytelników do pozostania na stronie. Ta wtyczka ma też kilka wad. Skrypty Disqusa dość długo się ładują, co spowalnia działanie całej strony. Niektórym może też przeszkadzać to, że „nasze” komentarze trzeba oddać w ręce firmy zewnętrznej. Jeśli firma zniknie z rynku, to razem z naszymi komentarzami. To jednak bardzo czarny i mało prawdopodobny scenariusz.

disqus komentarze - jak pozbyć się spamu

 

Inne wtyczki oferujące podobne funkcje to na przykład wpDiscuz i Fancy Facebook Comments. Ta druga instaluje system komentarzy znany z Facebooka i umożliwia komentowanie za pomocą facebookowych kont.   Wiesz już jak pozbyć się spamu. Powyższe sposoby uniemożliwią dodawanie nowych komentarzy, ale co z setkami tych, które zalegają w folderze ze spamem? Nie musisz usuwać ich ręcznie. Możesz użyć wtyczki Batch Comment Spam Deletion, która doda przycisk Empty Spam w sekcji Komentarze->Spam. Wtyczka usunie niechciane komentarze partiami tak, aby zbytnio nie obciążyć Twojego serwera.