Media w wordpresssie. Edycja obrazów.

Obrazy i Wideo – edycja mediów

Tak jak wcześniej zapowiadałem, dzisiaj druga część mini cyklu dotyczącego obrazów i wideo w WordPressie. W poprzedniej części mogłeś zobaczyć, jak dodać media do wpisów i stron, a dzisiaj dowiesz się jak edytować obrazy z poziomu WordPressa.

Jak edytować pliki obrazów w WordPressie?

Kiedy przejdziesz do biblioteki mediów i klikniesz miniaturkę dodanego wcześniej obrazka, powinieneś przejść do okna szczegółów obrazka.

 

szczegóły pliku obrazka

 

W tym miejscu możesz zmienić tytuł, etykietę, alternatywny tekst i opis pliku. W lewym, dolnym rogu okna zauważysz przycisk Edytuj obrazek. Kryje się pod nim funkcja, której szukamy.

 

okno edycji obrazka

 

Wyświetlone w ten sposób okno pozwoli nam wykonać kilka podstawowych zmian na obrazach, które znajdują się w Bibliotece Mediów naszej strony. Edytujemy obraz klikając na wybrana ikonę symbolizującą zmiany, jakie mają być dokonane. Do wyboru mamy:

  1. Kadrowanie obrazu, czyli przycinanie go do żądanego kształtu i rozmiaru,
  2. Obrót obrazka w lewo (przeciwnie do wskazówek zegara),
  3. Obrót obraza w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara),
  4. Odbicie w pionie,
  5. Odbicie w poziomie.
  6. Skalowanie zdjęcia oraz przycięcie (7).

Oczywiście po wszystkim, dokonane zmiany zatwierdzamy przyciskiem Zapisz.

Zwróć uwagę, że do opcji szczegółów obrazka możesz dostać się nie tylko z poziomu Biblioteki mediów. Wystarczy, że klikniesz w dodany wcześniej we wpisie, lub na stronie obraz i powinieneś zobaczyć podręczne menu, jak na poniższym zrzucie ekranu:

 

edycja obrazu we wpisie

 

Menu poza dostępem do szczegółów obrazka, umożliwia także wyrównanie go względem tekstu.

Wbudowany w WordPressa edytor oczywiście nie dorównuje możliwościami specjalistycznym programom do obróbki zdjęć, ale w zupełności wystarczy, kiedy chcemy dokonać małych korekt, na przykład w celu lepszego dopasowania obrazu na stronie, czy we wpisie.

Zapraszam do pozostałych części cyklu Media w WordPressie:

Media w WordPressie część 1 – Dodawanie obrazów do wpisów i stron.
Media w WordPressie część 3 – Dodatki: wtyczki i narzędzia