Media w Wordpressie

Obrazy i Wideo – Biblioteka Mediów

 

Blog i strona firmowa bez obrazów, czy wideo to bardzo rzadkie zjawisko w dzisiejszych czasach, dlatego nie mogło tu zabraknąć tego tematu. Tym wpisem rozpoczynam mini cykl dotyczący mediów w WordPressie, z którego dowiesz się jak dodać obrazy i wideo, oraz jak je osadzić na stronie. Poznasz także kilka niezbędnych narzędzi przydatnych w zarządzaniu mediami. Zacznijmy od początku.

 

Dodawanie obrazów do wpisów i stron.

Podczas tworzenia nowych wpisów i stron, możesz w prosty sposób dodać do ich treści obrazy za pomocą standardowych narzędzi WordPressa. Pierwszą czynnością w tym przypadku jest zaznaczenie kursorem miejsca, w którym ma znaleźć się dodawany obraz.

 

Kursor w miejscu dodania obrazka

 

Następnie kliknij przycisk Dodaj Medium…

 

dodaj medium wordpress

 

…i powinieneś zobaczyć okno Wstawiania Mediów. Z jego pomocą możesz teraz wybrać obraz, który jest już w bibliotece mediów, albo załadować z komputera zupełnie nowy plik. Aby załadować nowy plik, wystarczy przeciągnąć go do okna za pomocą myszki, lub kliknąć Wybierz pliki. Każdy załadowany w ten sposób obraz będzie dostępny od tej pory w twojej bibliotece mediów.

 

zaznaczenie miniatury obrazka

 

Kolejny krok to zaznaczenie miniatury obrazu. Po prawej stronie okna pojawią się wtedy szczegóły dotyczące twojego pliku takie jak tytuł, opis, czy rozmiar, które możesz w tej chwili zmienić. Z pewnością będziesz chciał zmienić opcje wyrównania pliku względem tekstu i zdecydować, czy obrazek ma znaleźć się na przykład po lewej, czy prawej stronie tekstu.

 

szczegóły pliku WordPress

 

Kiedy będziesz gotów, wystarczy że klikniesz przycisk Wstaw do wpisu i obraz powinien pojawić się w wybranym wcześniej miejscu.

Powyższy przykład dotyczy wpisów, ale dokładnie w ten sam sposób możesz dodać obrazy podczas edycji lub tworzenia stron WordPressa.

 

Jaki typy plików można umieścić w WordPressie?

WordPress domyślnie wspiera większość popularnych formatów obrazów typu .jpg .png .gif czy .svg, ale obrazy to nie wszystko. Możesz umieszczać na stronie także pliki dokumentów w formatach .pdf .doc .xls .odt i innych, oraz pliki audio. Pełną listę znajdziesz tutaj.

WordPress wspiera także pliki wideo i jeśli chcesz, możesz je dodać tak samo jak obrazy, ale nie polecam tego robić. Pliki wideo zabierają bardzo dużo miejsca na serwerze i dodatkowo podczas odtwarzania zużywają sporo transferu. Musisz się z tym liczyć zwłaszcza, jeśli korzystasz ze współdzielonego hostingu. Najlepszym (moim zdaniem) sposobem na wideo w WordPressie jest umieszczenie filmu w zewnętrznym serwisie, na przykład Youtube, lub Vimeo, a następnie osadzenie go na twojej stronie.

Na dzisiaj to wszystko. Ze względu na objętość, zdecydowałem się podzielić ten wpis na trzy części. Zapraszam do kolejnych odcinków już wkrótce.

Media w WordPressie część 2 – Edycja mediów we wpisach i na stronach.
Media w WordPressie część 3 – Dodatki: wtyczki i narzędzia