motywy potomne

Jak utworzyć motyw potomny

Jeśli jesteś bloggerem, prędzej, czy później przyjdzie taki moment w którym będziesz chciał zmodyfikować szablon (motyw), którego używasz, na przykład dodając własną czcionkę. Jeśli chciałbyś zrobić to w najbardziej elegancki i bezpieczny sposób, z pomocą przychodzi jedna z ciekawszych funkcji WordPressa – motywy potomne. Dzisiaj pokażę ci, jak w prosty sposób utworzyć motyw potomny w WordPressie i jak go używać. Zacznijmy jednak od początku.

Dlaczego powinieneś używać motywów potomnych?

Motywy potomne zostały stworzone w taki sposób, żebyś podczas dokonywania zmian w motywie nie ingerował w pliki motywu nadrzędnego. W ten sposób będziesz ubezpieczony na wypadek aktualizacji motywu. Gdybyś dokonał zmian bezpośrednio w swoim motywie, to przy aktualizacji wszystkie wykonane przez ciebie zmiany zostałyby wykasowane. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, gdzie spędzasz długie godziny na dopieszczeniu swojej strony, a aktualizacja motywu wszystko psuje. Jeśli zmian dokonasz na wcześniej utworzonym motywie potomnym, to motyw nadrzędny możesz aktualizować bez ryzyka.

Takie rozwiązanie nie ma sensu jedynie wtedy, gdy ilość plików motywu, które chciałbyś zmodyfikować jest tak duża, że bez zmian pozostaje tylko kilka. W takim przypadku lepiej po prostu skopiuj pliki do edycji i nie przejmuj się motywami potomnymi.

Jak utworzyć motyw potomny?

Funkcja motywów potomnych została tak pomyślana, że działa z każdym motywem WordPressa. Wystarczy więc, że masz już zainstalowany jakikolwiek motyw. W poniższym przykładzie posłużę się standardowym, instalowanym domyślnie Twenty Fifteen.

Do pracy będzie nam potrzebny klient FTP, oraz edytor tekstu (na przykład notepad++).

Otwórz folder /wp-content/themes/ w katalogu instalacyjnym WordPressa i utwórz nowy folder swojego motywu. Sugeruję nazwać go zgodnie z nazwą motywu. W moim przypadku będzie to motywpw.

 

motyw potomny

 

Następnie otwórz swój edytor tekstowy i wklej do pliku poniższy kod:

 

/*
Theme Name: Motyw Potomny
Theme URI: https://porady.wordpressa.pl
Description: Motyw potomny motywu Twenty Fifteen
Author: Porady WordPressa
Author URI: https://porady.wordpressa.pl
Template: twentyfifteen
Version: 1.0.0
*/

@import url("../twentyfifteen/style.css");

Przeanalizujmy poszczególne linie:

Theme Name – to nazwa naszego motywu potomnego
Theme URI – adres strony www szablonu
Description –opis szablonu
Author – nazwa autora
Author URI – adres strony www autora
Template – nazwa katalogu motywu nadrzędnego (pamiętaj, że wielkość liter ma znaczenie)
Version – wersja szablonu

Poniżej znajduje się odwołanie do pliku arkusza stylów motywu nadrzędnego. Bez tej linijki motyw potomny będzie działał, ale wyświetli się nieprawidłowo. W ramach ćwiczenia, możesz skasować ostatnią linijkę, żeby przekonać się jak to wygląda.

Teraz wystarczy tylko, że zapiszesz plik jako style.css we wcześniej utworzonym folderze.

Tylko tyle wystarczy, żeby twój motyw potomny był dostępny na liście wyboru w Kokpicie. Wejdź w zakładkę Wygląd->Motywy i powinieneś go zobaczyć.  Aby go aktywować, kliknij przycisk Włącz.

 

Utworzenie motywu potomnego

 

Od tej pory twoja strona będzie się wyświetlać korzystając z motywu potomnego.

Jak dostosować swój motyw potomny?

Wystarczy, że skopiujesz pliki, które chcesz modyfikować do folderu motywu potomnego. Za każdym razem, kiedy strona będzie się wczytywać, WordPress sprawdzi dostępność plików motywu potomnego i potraktuje je priorytetowo. Jeśli ich nie znajdzie, to wczyta pliki oryginalnego motywu (nadrzędnego).

Załóżmy, że chciałbyś zmienić kolor tła w swoim motywie potomnym. Jedyne, co musisz zrobić, to dopisać we wcześniej utworzonym pliku style.css poniższe linijki:

body {
background: #ddd;
}

WordPress wczyta całą resztę cech wyglądu z oryginalnego arkusza stylów (dzięki linijce @import url(„../twentyfifteen/style.css”);), a powyższy zapis potraktuje jako ważniejszy.

Pamiętaj, że pliki motywu potomnego będą zastępować pliki motywu nadrzędnego. Wyjątkiem jest plik functions.php.

Dodanie funkcji do motywu potomnego

Plik functions.php w motywie potomnym jest jedynym, który dodaje, a nie nadpisuje zawartości oryginalnego pliku. Gdybyś chciał na przykład wyłączyć skróty formatowania, to wystarczy, ze dodasz odpowiedni kod w pliku swojego motywu, a reszta funkcji wczyta się z pliku motywu nadrzędnego (nie zostanie on zastąpiony).

Zawsze polecam stosowanie motywów potomnych i mam nadzieję, że od dzisiaj ty również będziesz ich używał.

Jeśli podobał ci się ten wpis i chciałbyś otrzymywać powiadomienia o podobnych, to nie zapomnij zapisać się do newslettera.