Media w Wordpessie – Wtyczki

Biblioteka mediów w WordPressie jest dość rozbudowanym narzędziem, ale mimo to, czasem brakuje jej kilku przydatnych funkcji. Przedstawiam kilka wtyczek, które pozwolą na lepszą organizację i zarządzanie mediami w WordPressie.

 

Download Manager to zaawansowane narzędzie, które z pewnością przyda ci się, jeśli planujesz sprzedawać, lub przynajmniej śledzić statystyki pobierania plików umieszczonych na stronie. Możesz je wykorzystać na przykład przy sprzedaży własnych książek online, czy cyfrowych zdjęć. Wtyczka ma ogromne możliwości i pozwala między innymi na integrację z Dropboxem, czy Google drive, ochronę plików hasłem i szczegółowe zarządzanie dostępem do plików przez użytkowników strony. Autor wtyczki zadbał także o takie rzeczy jak aplikacja mobilna do sprawdzania statystyk pobierania pików.

 

wordpress-download-manager

Download manager

 

 

Remote Media Libraries można opisać w zasadzie jednym zdaniem. To wtyczka, która pozwoli ci na dostęp do zewnętrznych serwisów przechowujących media. Przyjrzyj się jej, jeśli często umieszczasz na stronie obrazy i filmy ze stron zewnętrznych. W tej chwili wtyczka oferuje wsparcie dla Youtube, Vimeo i Dailymotion (filmy), oraz serwisów Flickr i Instagram (zdjęcia). Sposób działania jest prosty i ogranicza się do integracji konta z wyżej wymienionych serwisów z Biblioteką Mediów WordPressa.

 

remote-media

Remote Media Libraries

 

Enhanced Media Library to nic innego jak Biblioteka Mediów na sterydach. Umożliwia między innymi dokładną kategoryzację plików i umożliwia ich sortowanie i wyszukiwanie według wcześniej nadanych kategorii. Przy dużej ilości plików jest to duże ułatwienie. Wtyczka pozwala na łatwe dodanie odnośników do określonej kategorii mediów (na przykład zdjęć z imprez biegowych) bezpośrednio w menu strony.

 

enhanced-media1

Enhanced Media Library

 

WP Smush to wtyczka, której używam na każdej swojej stronie i jeśli planujesz przechowywać w bibliotece duże ilości obrazów, to polecam ją zainstalować.  Jej działanie ogranicza się do zwiększania kompresji ładowanych na serwer obrazów w formacie JPEG. Po poprawnej instalacji i włączeniu WP Smush, nie musisz nic więcej robić, wtyczka będzie działać w tle i pozwoli ci zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca na serwerze. Dodatkowo bardziej skompresowane obrazy będą o wiele szybciej wczytywały się na stronie, co pozytywnie wpłynie na odbiór czytelników oraz ocenę w Google. Musisz pamiętać, że szybsza strona to wyższa pozycja w wyszukiwarkach.

 

smushit

WP Smush

 

To trzecia i ostatnia część mini cyklu poświęconego mediom w WordPressie. Jeśli nie widziałeś poprzednich, zapraszam do lektury (część 1, część 2).

P.S. Jak zawsze zalecam stosowanie wtyczek z umiarem i instalację tylko tych które są ci naprawdę potrzebne.