Jak założyć bog Wordpress.

Jak założyć bloga? Opis krok po kroku [2018]

Być może zastanawiasz się jak założyć bloga, ale nie wiesz od czego zacząć. O ile sam proces jest stosunkowo prosty, to pojawia się przy nim kilka pytań, na które dobrze znać odpowiedzi zanim zabierzemy się do pracy. Jeśli pozwolisz, postaram się pomóc Ci przejść przez te zawiłości, ale zacznijmy od początku.

 

Dlaczego powinieneś zacząć blogować?

Własny blog pozwoli Ci się komunikować z internetowym światem. Będziesz mógł dzielić się swoją wiedzą z innymi i wymieniać poglądy. Być może dzięki temu poznasz osoby o podobnych zainteresowaniach, a znajomości przeniesiesz na rzeczywisty grunt. Na osobistym blogu będziesz mógł wyrazić siebie bez ograniczeń, które nakładają na Ciebie media społecznościowe takie jak Facebook. Dodatkowo będziesz ćwiczyć umiejętność pisania, a jeśli zbierzesz armię czytelników, będziesz mógł nawet na blogu zarobić. Pieniądze, sława, takie tam…ale to za chwilę. Najpierw zobacz jak założyć bloga.

 

Jak założyć bloga?

Pierwszą decyzją będzie wybór platformy dla Twojego bloga. Masz tu sporo możliwości i zachęcam Cię, żebyś spróbował sam i przetestował kilka rozwiązań takich jak Tumblr, Blogger, Weebly czy WordPress. Ja będę Cię namawiał do tego ostatniego, ale nie dlatego, że prowadzę Porady WordPressa i będzie mi miło, jeśli tu jeszcze wrócisz, ale dlatego, że moim zdaniem w tej chwili jest to najlepszy wybór. Nie tylko ja tak uważam. Poniższy wykres przedstawia udział poszczególnych platform w rynku CMS. Jak łatwo zauważyć, największy kawałek tego tortu zgarnia WordPress. Co takiego przemawia za WordPressem? O tym pisałem już wcześniej.

 

 

wordpress infografika jak założyć bloga

 

Jak założyć w pełni darmowego bloga?

Chciałbym Ci pokazać kilka opcji, które możesz wybrać zakładając bloga. Pierwszą z nich jest rejestracja za darmo w serwisie wordpress.com. Jest to platforma blogowa, która świetnie sprawdzi się dla wszystkich początkujących, bo nie wymaga skomplikowanej konfiguracji, a sama rejestracja jest dziecinnie prosta. Jeśli wybierasz tę opcję, przejdź na stronę wordpress.com i naciśnij przycisk Get Started.

jak założyć blog - wordpress.com

Następnym krokiem będzie stworzenie witryny. Uzupełnij wszystkie wymagane pola formularza wybierając tematykę i nazwę bloga, a później przejdź do następnej fazy.

jak założyć blog - wordpress.com

Zostaniesz poproszony o nadanie adresu swojej witrynie. Wpisz taki adres, jaki Ci się podoba. Serwis zaproponuje Ci przejście na płatny plan z wykupieniem domeny, ale w tej chwili to pomińmy. Wybierz darmowy adres, który wyświetli się liście poniżej.

jak założyć blog - wordpress.com

W kolejnym kroku znajdzie się oferta z płatnymi planami premium. Po prostu ją zignoruj i kliknij przycisk Zacznij za darmo znajdujący się poniżej.

jak założyć blog - wordpress.com

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić jest utworzenie konta. Podaj swój adres email, oraz wybierz nazwę użytkownika i hasło, którymi będziesz się później logować.

jak założyć blog - wordpress.com

Po potwierdzeniu przyciskiem Kontunuj zostaniesz przekierowany do nowo założonego bloga. Będzie on już dostępny w sieci, możesz zaczynać swoją przygodę z blogowaniem.

jak założyć blog - wordpress.com

 

Jak z pewnością zauważyłeś, nowo powstały blog będzie dostępny pod adresem blogmarzeny740594332.wordpress.com. Jeśli chcesz używać bloga pod własnym adresem, będziesz potrzebować domenę.

 

Jak wybrać i kupić domenę?

Zacznijmy od tego, co to jest domena. Domena to po prostu adres pod jakim Twoja strona będzie dostępna w internecie. Na przykład moja-strona.pl. Jeśli założysz bloga w wordpress.com, możesz skorzystać z darmowego adresu w tej domenie, ale taki adres nie jest zbyt atrakcyjny i może być trudny do zapamiętania. Możesz kupić taki, jaki będzie Ci odpowiadał.

Jak zarejestrować domenę?
Proces rejestracji nie jest skomplikowany i niewiele różni się u poszczególnych usługodawców. Ja posłużę się przykładem firmy OVH, ale równie dobrze możesz zarejestrować domenę w innych firmach, na przykład nazwa.pl, home.pl, kei.pl, czy az.pl. Najlepiej poszukaj gdzie jest najkorzystniejsza oferta. Zwróć uwagę na cenę odnowienia. Płatność za wykupienie domeny jest zazwyczaj pobierana raz w roku. Niektóre firmy w pierwszym roku oferują bardzo atrakcyjne ceny, aby w kolejnych latach nadrobić zyski. Kiedy wybierzesz już najlepszą ofertę, wpisz wymarzoną nazwę domeny w okno wyszukiwarki wraz z rozszerzeniem (np. pl, com, org) i sprawdź, czy podany adres jest dostępny. Jeśli jest, przejdź do następnych kroków jak na poniższych zdjęciach.

jak założyć blog - jak kupić domenę

jak założyć blog - jak kupić domenęjak założyć blog - jak kupić hosting W tym miejscu pojawi się opcja wyboru hostingu, zróbmy więc chwilę przerwy. Kilka słów wyjaśnienia.

Co to jest hosting i czy jest mi potrzebny?

Hosting to miejsce na serwerze, gdzie będą przechowywane pliki Twojego bloga. W przypadku WordPressa nie musisz od razu kupować własnego hostingu. Na początku możesz skorzystać z miejsca, które oferuje witryna wordpress.com, ale jeśli chciałbyś podpiąć tam własną domenę, będziesz musiał zapłacić od 14zł miesięcznie. W takim przypadku ominie Cię instalacja WordPressa na serwerze, ale musisz pamiętać, że nie będziesz wtedy właścicielem własnego bloga. Jeśli wolisz w pełni kontrolować swoją stronę, wybierz opcję własnego hostingu.

Pamiętaj, że nie jesteś zobowiązany kupować domeny i hostingu u tego samego usługodawcy, ale taki pakiet zazwyczaj jest bardziej opłacalny. W przypadku hostingu liczy się nie tylko cena. Ważne są również cechy takie jak niezawodność, mała awaryjność, wsparcie dla najbardziej aktualnych pakietów oprogramowania, czy szybkie wsparcie techniczne.

Zakładam, że idziesz na całość i bierzesz domenę razem z hostingiem. Na początek możesz wybrać plan podstawowy, który bez problemu obsłuży stronę z kilkoma tysiącami wizyt miesięcznie.

jak założyć blog - jak kupić hosting

Jak widzisz na powyższym zdjęciu, OVH oferuje domyślnie darmowy certyfikat SSL. Taki certyfikat pozwala na szyfrowanie komunikacji między serwerem, a użytkownikiem, przez co poprawia bezpieczeństwo. Moim zdaniem ta opcja jest w tej chwili obowiązkowa. Niżej możesz wybrać pre-instalowaną aplikację, w naszym przypadku będzie to WordPress. Dzięki temu nie będziesz musiał przechodzić procesu instalacji, OVH zrobi to za Ciebie.

jak założyć blog - jak kupić hosting

Jak wynika z podsumowania, łącznie za domenę wraz z hostingiem w OVH przyjdzie Ci zapłacić poniżej 120zł rocznie. Po akceptacji zostaniesz poproszony o zalogowanie (lub utworzenie konta, jeśli nie jesteś klientem OVH), zatwierdzenie regulaminów i dokonanie płatności. Po zaksięgowaniu płatności otrzymasz na adres podany przy rejestracji wszystkie potrzebne dane. Zazwyczaj domena wraz z instalacją WordPressa na hostingu będzie dostępna do 24 godzin po rejestracji. Nie przejmuj się więc i nie denerwuj, jeśli strona nie będzie natychmiast dostępna, lub nie będzie działać na wszystkich urządzeniach (jeśli tak jest, możesz wyczyścić DNS cache, albo uzbroić się w cierpliwość).

Jeśli z jakiegoś powodu nie ufasz automatycznym instalatorom, albo wolisz przejść instalację WordPressa samemu, zaznacz opcję hostingu bez aplikacji. Przed instalacją WordPressa na własnym serwerze sprawdź co będzie Ci potrzebne i jak to zrobić – opisałem to w tym artykule.

 

Skoro masz już domenę, hosting i przeprowadziłeś instalację WordPressa, możesz zalogować się do bloga. Zrobisz to przechodząc pod adres www.twoj-blog.pl/wp-login.php

Następnie możesz zalogować się do Kokpitu, czyli panelu administracyjnego swojej strony. Z tego miejsca będziesz zarządzać wszystkimi funkcjami, na przykład tworząc nowe wpisy, czy moderując komentarze. Sprawdź w moim poradniku jak dodać nowy wpis.

jak założyć blog - kokpit wordpress

Wybór i instalacja motywu.

Wybór motywu jest kwestią indywidualną. Po prostu wybierz taki, jaki Ci się podoba. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na to, czy autorzy motywu nie zaprzestali jego wsparcia i czy regularnie publikują aktualizacje bezpieczeństwa. Możesz to sprawdzić po wejściu na stronę https://wordpress.org/themes/  i wyszukaniu swojego motywu. Przy każdym motywie znajdziesz informacje o tym kiedy był aktualizowany, oraz ilu użytkowników go używa i jakie otrzymał oceny. Warto to sprawdzić.

Aby zainstalować motyw musisz w Kokpicie przejść do zakładki Motywy. Dokładny proces instalacji opisałem szczegółowo we wpisie o instalacji i konfiguracji motywu.

jak założyć blog - instalacja motywu

 

Jak zainstalować wtyczki.

Wybór wtyczek to ważna sprawa. Najlepiej instalować je kiedy zabraknie Ci jakiejś funkcji na stronie. Jeśli nie wiesz jakie wybrać, możesz na początek sprawdzić listę najbardziej popularnych wtyczek. Większości z nich sam używam i mogę polecić.

Kiedy wybierzesz już odpowiednie dla siebie wtyczki, możesz przystąpić do ich instalacji. W tym celu w Kokpicie przejdź do zakładki Wtyczki, a następnie znajdź przycisk Dodaj nową.

jak założyć blog - instalacja wtyczek

W następnym oknie możesz wyszukać wybrane wcześniej wtyczki, a następnie je zainstalować. Pamiętaj, że po instalacji będzie trzeba jeszcze je włączyć, a czasem dodatkowo przejść wstępną konfigurację.

jak założyć blog - instalacja wtyczek

Statystyki odwiedzin bloga.

Jeśli ciekawi Cię to, ilu użytkowników odwiedza Twoją stronę i jakie treści najbardziej ich interesują, powinieneś pomyśleć o instalacji kodu Google Analytics. W tym celu przejdź na stronę Google i jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się. Następnie zainstaluj wtyczkę Google Analytics Dashboard i skonfiguruj ją jak na poniższym materiale wideo.

 

 

Co jeszcze zrobić po instalacji WordPressa?

Pozostało jeszcze kilka rzeczy, które możesz i moim zdaniem powinieneś zrobić po instalacji, takich jak ustawienie bezpośrednich odnośników, czy strefy czasowej. Jak to zrobić dowiesz się z tego wpisu.

Zalecam także instalację wtyczki Yoast SEO. Jest to narzędzie, które pomaga znaleźć się Twojej stronie na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwarki Google. Powinieneś też zgłosić stronę do wyszukiwarki Google. Pomoże to dotrzeć Twoim treściom do szerszego grona czytelników. W tym celu załóż konto w Google Search Console i dodaj do strony odpowiedni kod. Zrobisz to we wcześniej wspomnianej wtyczce SEO w zakładce Ogólne -> Narzędzia Webmasterów.

instalacja WordPress - wtyczki SEO

Zarabianie na blogu.

Posiadanie bloga to dla wielu ludzi przyjemność pisania i dzielenia się wiedzą i spostrzeżeniami z innymi użytkownikami internetu. Czasem jednak celem posiadania własnego miejsca w internecie jest chęć zarobku. Z WordPressem zarabianie na blogu jest bardzo ułatwione, bo właściciel strony ma do dyspozycji wiele narzędzi, które pomogą mu osiągnąć sukces finansowy. Istnieje przynajmniej kilka ścieżek, które możesz wybrać, aby zacząć zarabiać.

Sklep internetowy.
Sklep internetowy to pierwsza rzecz, która mogła Ci przyjść do głowy. WordPress z pomocą genialnej wtyczki WooCommerce umożliwia nie tylko szybkie założenie sklepu, ale też bardzo ułatwia zarządzanie internetowym biznesem. Wystarczy, że zdecydujesz co chcesz sprzedawać i możesz zaczynać obojętnie, czy będzie to fizyczny towar, usługi, czy dobra wirtualne (na przykład sprzedaż ebooków, czy video poradników).

Reklamy na stronie.
Innym sposobem na zarobek może być umieszczenie reklam AdSense na stronie. Co ważne taki sposób zarabiania nie wymaga od Ciebie żadnego wkładu finansowego. Nie musisz kupić towaru, wystarczy, że poświęcisz trochę czasu na konfigurację, wstawisz kod reklam w odpowiednie miejsca i przyciągniesz czytelników wartościowymi treściami. W przypadku AdSense istotne jest, żeby jak najwięcej osób zobaczyło i kliknęło boksy z reklamami, ale powinieneś unikać ich nadmiaru. Nikt nie lubi, kiedy reklam jest więcej niż treści, prawda?

Marketing afiliacyjny.
Popularną w ostatnim czasie metodą na zarabianie jest marketing afiliacyjny, czyli reklamowanie usług, lub produktów, gdzie wynagrodzenie przyznaje się za efekt. Możesz na przykłąd reklamować na stronie telefony komórkowe podając link do sklepu partnerskiego. Gdyby Twój czytelnik wszedł na stronę sklepu z telefonami za pośrednictwem Twojej strony i kupił telefon, mógłbyś dostać odpowiednią prowizję od sprzedaży. Reklama może dotyczyć produktów, ale też usług, na przykład pożyczek internetowych, czy ubezpieczeń.

 

Wybór tematu bloga.

Wiesz już jak założyć bloga. Ostatni punkt to wybór tematu, ale z pewnością już wiesz o czym chcesz pisać. Pozostaje Ci tylko wypełnić stronę treścią i czekać na czytelników. Powodzenia!

 

Często zadawane pytania (FAQ).

Czy można założyć bloga bez hostingu?
Tak, jeśli wykorzystasz jedną z darmowych platform blogowych takich jak wordpress.com, blogger.com.

Ile kosztuje założenie i prowadzenie bloga?
W zależności od opcji jakie wybierzesz może to być od 0 do kilkuset złotych rocznie.

Jak założyć i prowadzić bloga anonimowo?
Jeśli nie chcesz ujawniać swojej tożsamości, powinieneś ukryć swoje dane w bazie WHOIS dla domeny. Koniecznie ustaw anonimowy mail przy konfiguracji WordPressa i podpisuj się pseudonimem. Pamiętaj jednak, że mimo tych kroków służby będą mogły ustalić Twoje dane.

Jak założyć blog w wielu językach?
Możesz zrobić to instalując wtyczkę polylang.

Czy można założyć blog z wieloma autorami?
Oczywiście. Wystarczy, że utworzysz osobne konta użytkowników dla każdego z autorów i nadasz im odpowiednie uprawnienia.

 

 

darmowe-porady