skróty formatowania wordpress

Jak wyłączyć skróty formatowania w WordPressie 4.3

Pisałem niedawno o nowościach w wydaniu „Billie” z numerem 4.3. Krótko po wydaniu nowej wersji, na forach dyskusyjnych pojawiły się pytania o to, jak wyłączyć skróty formatowania w edytorze WordPressa. Nie każdemu mogą one odpowiadać, dlatego dzisiaj podpowiem, jak wyłączyć tą funkcję.

Jak działają skróty formatowania w WordPressie?

Skróty formatowania dodano z myślą o wszystkich tych, którzy nie chcieli ciągle sięgać po myszkę, żeby włączyć odpowiednie formatowanie. Od najnowszego wydania, wystarczy, że rozpoczniesz akapit od odpowiedniego skrótu klawiaturowego. Na przykład zaczynając od znaku * rozpoczniesz listę nieuporządkowaną, a znakiem # włączysz nagłówek h1. Klawisz Backspace lub Escape cofa formatowanie. Więcej skrótów znajdziesz w dokumentacji, a tymczasem wróćmy do naszego problemu.

Jak wyłączyć skróty formatowania?

Rozwiązanie problemu jest stosunkowo proste. Wszystko co musisz zrobić, to dodanie odpowiedniego kodu w pliku functions.php.

function disable_mce_wptextpattern( $opt ) {

	if ( isset( $opt['plugins'] ) && $opt['plugins'] ) {
		$opt['plugins'] = explode( ',', $opt['plugins'] );
		$opt['plugins'] = array_diff( $opt['plugins'] , array( 'wptextpattern' ) );
		$opt['plugins'] = implode( ',', $opt['plugins'] );
	}

	return $opt;
}

add_filter( 'tiny_mce_before_init', 'disable_mce_wptextpattern' );

Najlepiej będzie, jeśli zmian w pliku dokonasz w motywie potomnym. Takie rozwiązanie będzie bardziej eleganckie, niż edycja oryginalnych plików motywu.

To wszystko. Pozostałe skróty powinny działać jak w poprzednich wersjach. Zapisz się do newslettera, jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia z podobnymi poradami.