Jak dodać wpis Wordpress

Jak dodać wpis Wordpress

Jak dodać wpis na stronie WordPress?

Ten poradnik jest przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z WordPressem. Dowiesz się z niego jak dodać wpis na stronie i prawidłowo ustawić jego właściwości z pomocą standardowego edytora.

 

Jak dodać wpis na stronie WordPress?

Zacznij od zalogowania się na swojej stronie. Następnie przejdź do Kokpitu, gdzie po lewej stronie znajdziesz zakładkę Wpisy. Tam kliknij dodaj nowy i powinieneś zobaczyć okno edytora wpisu.

W prawym górnym narożniku, przy krawędzi okna znajdziesz przycisk opcje ekranu. Po jego naciśnięciu będziesz mieć wybór bloków edytora, które mają być wyświetlone. Zaznacz te same, które widzisz u mnie.

 

Jak dodać wpis wordpress 8 opcje ekranu

 

Jeśli wybór bloków w opcjach ekranu się nie wyświetla, lub jest pusty, to możliwe, że musisz wyłączyć blokadę reklam (uBlock, AdBlock).

 

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym segmentom edytora. Na poniższym zdjęciu oznaczyłem kilka najważniejszych funkcji.

 

Jak dodać wpis wordpress 3 okno edytora

 

  1. W tym polu uzupełnisz tytuł swojego wpisu.
  2. Adres odnośnika do wpisu. Adres jest generowany automatycznie na podstawie tytułu, ale w tym miejscu możesz go zmienić na taki, jaki Ci odpowiada.
  3. Przycisk dodaj medium. Nie chodzi tu o osobę mającą kontakt z duchami. Tego przycisku powinieneś użyć wtedy, gdy chcesz wstawić zdjęcie, lub inny plik do treści wpisu. Ten proces szczegółowo opisałem w poradniku o bibliotece mediów.
  4. Przyciski opcji formatowania tekstu. Ta sekcja działa podobnie jak w innych edytorach tekstu, które możesz znać, na przykład programie Word. Z ich pomocą możesz:
wybrać styl tekstu (akapit, nagłówek itd.);
pogrubić (wytłuścić) tekst;
wstawić listę numerowaną, lub nieuporządkowaną;
wstawić blok z cytatem;
wyrównać tekst do wybranej krawędzi;
wstawić link (odnośnik);
umieścić znacznik czytaj dalej - tekst powyżej niego będzie skrótem wpisu na stronie głównej;
uzyskać efekt przekreślenia tekstu;
wstawić linię poziomą;
zmienić kolor tekstu;
wkleić tekst i usunąć formatowanie tekstu;
wstawić znak specjalny, na przykład taki ®;
zmienić wcięcie

Jak dodać wpis wordpress 2 formatowanie

 

  1. Przycisk trybu pisania bez rozpraszania – pomaga skupić się na pracy.
  2. Pole, gdzie znajdzie się Twój nowy wpis.
  3. Przycisk zapisu szkicu na wypadek, gdy chcesz przerwać pracę i wrócić do niej w innym terminie. W tym samym miejscu znajdziesz status wpisu (szkic, opublikowany), jego dostępność dla czytelników, wersję wpisu i kalendarz w którym możesz zaplanować automatyczną publikację.
  4. Przycisk Opublikuj – zanim go użyjesz, sprawdź jeszcze kilka opcji, które opisuję niżej.

 

Format wpisu i kategorie.

Opcje formatu wpisu i wyboru kategorii znajdziesz po prawej stronie.

Jak dodać wpis wordpress 4 format kategorie

Powinieneś zmienić format wpisu, jeśli zamierzasz opublikować krótką notatkę, kilka zdjęć, czy pojedynczy plik dźwiękowy. Jeśli zostawisz format wpisu jako zwykły wpis, to będzie on dziwnie wyglądał na całej pustej stronie. Inne rodzaje wpisu świetnie się sprawdzają, kiedy publikujesz szybkie wpisy jak na Facebooku. Najczęściej tego rodzaju wpisy wyświetlą się na stronie z wpisami, ale nie będzie możliwości przejścia do osobnej strony z tym wpisem. Poniżej możesz zobaczyć, jak wyglądają różne formaty wpisu w motywie Serene.

Motyw Serene - format wpisu

 

Wybór kategorii wpisu sprowadza się do zaznaczenia odpowiedniego pola przy nazwie kategorii. Kategorie wpisów pomagają utrzymać porządek na stronie i ułatwiają czytelnikom wyszukiwanie pożądanych treści.

 

Tagi

Poniżej pola wyboru kategorii znajdziesz Tagi, czyli pojedyncze słowa najbardziej opisujące temat dodawanego wpisu. Dodasz je wybierając z listy lub dodając je ręcznie pamiętając o oddzieleniu ich przecinkami.

Jak dodać wpis wordpress 5 tagi

 

Obrazek wyróżniający.

Obrazek wyróżniający to główne zdjęcie Twojego nowego wpisu, które pojawi się jako miniaturka na stronie głównej, lub/i pierwsze zdjęcie we wpisie (zależy to od  motywu, którego używasz). Powinien zachęcać czytelników do wejścia, więc postaraj się, żeby był dobrej jakości. Ustawienia obrazka wyróżniającego znajdziesz poniżej okna wyboru Tagów, w dolnym prawym narożniku. Obrazek wyróżniający dodasz w taki sam sposób jak każde inne zdjęcie – wybierając je z komputera lub przeciągając do poniższego okna.

Jak dodać wpis wordpress 6 obrazek wyróżniający

 

Pozostałe opcje.

Jesteśmy już prawie u celu. Poniżej edytora znajdziesz listę starszych wersji wpisu (numer 9), które będą pomocne, jeśli postanowisz z jakiegoś powodu wrócić do jego poprzedniej wersji.

Numerem 10 oznaczyłem sekcję Dyskusja, w której możesz wyłączyć komentarze we wpisie, oraz zezwolić na trackbacki i pingbacki. Pozwalają one powiadamiać innych blogerów o tym, że wspomniałeś ich artykuł u siebie.

Opcja numer 11 umożliwia zmianę autora przypisanego do wpisu.

Jak dodać wpis wordpress 9 starsze wersje dyskusja

Funkcje specjalne.

Może się zdarzyć, że u Ciebie będą widoczne inne funkcje do uzupełnienia dodane przez zainstalowane wtyczki. Na przykład, jeśli używasz wtyczki Yoast SEO, będziesz musiał uzupełnić formularze przez nią dodane.

 

Mam nadzieję, że docierając do tego miejsca już wiesz jak dodać wpis do swojego bloga, lub strony WordPress. Daj znać w komentarzu, jeśli chcesz przeczytać inne porady dla początkujących.