Easy Engine

Easy Engine

Instalacja WordPress + Nginx

Instalacja serwera www może być frustrująca, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy. Dlaczego więc nie ułatwić sobie zadania i skorzystać z gotowego skryptu instalacyjnego? A co, jeśli  ten sam skrypt przy okazji zajmie się instalacją WordPressa? Przedstawiam EasyEngine – najprostszy instalator Nginx + WordPress dla amatorów i nie tylko.

Czym jest Nginx?

Nginx to serwer www stworzony przez Igora Sysojewa  i zaprojektowany z myślą o wysokiej wydajności przy jak najmniejszym obciążeniu serwera. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ilość użytkowników jest naprawdę duża, albo dysponujesz niewielkimi zasobami sprzętowymi.

Instalacja Nginx i strony WordPress.

Jeśli korzystasz z hostingu współdzielonego, to ten poradnik nie jest dla ciebie. EasyEngine możesz natomiast zainstalować na serwerach VPS i dedykowanych. EE wykona za ciebie całą brudną robotę bez skomplikowanej konfiguracji.

Oto najważniejsza część. Zaczniemy od instalacji EasyEngine. Otwórz konsolę i wklej poniższe polecenie. Nie zapomnij potwierdzić klawiszem ENTER.

wget -qO ee rt.cx/ee && sudo bash ee

Następnie zainstalujemy stronę.

sudo ee site create twojadomena.pl --wp

I…to wszystko. Gotowe. Serio.

Co tu się właściwie stało? Skrypt zainstalował i skonfigurował serwer Nginx dostosowany do twojej konfiguracji sprzętowej. Następnie zainstalował PHP, MySQL i WordPressa dla wybranej domeny. Jedyne co musisz jeszcze zrobić, to ustawić przekierowanie domeny na IP swojego serwera i wypełnić WordPress treścią.

W podobny sposób możesz zainstalować dowolną ilość stron na swoim serwerze.

EasyEngine ma możliwość wyboru kilku opcji. Chciałbyś używać cache na swojej stronie? Po prostu dodaj jedno z poniższych poleceń na końcu linijki:

--wpsc (dla WP Super Cache)

--w3tc (dla W3 Total Cache)

--wpfc (dla cache Nginx FastCGI)

Jeśli się pomylisz, zawsze możesz usunąć stronę równie prostą komendą:

ee site delete twojadomena.pl

Jeśli chcesz mieć większy wpływ na proces instalacji, możesz skonfigurować niektóre opcje edytując plik ee.conf

nano /etc/ee/ee.conf

W pliku masz na przykład możliwość ustawienia nazwy użytkownika, czy hasła WordPressa. Narzędzia administracyjne są dostępne pod adresem twojadomena.pl:22222 (port 22222).

EasyEngine to nie tylko WordPress. Możesz również instalować strony napisane na przykład w czystym HTMLu, lub PHP+MySQL. Wybór należy do ciebie.

 

darmowe-porady