Instalacja motywu Wordpress

Instalacja i konfiguracja motywu WordPress

Kiedy uruchamiasz swoją stronę lub bloga, instalacja i konfiguracja motywu (szablonu) jest jedną z pierwszych czynności, które musisz wykonać. Dzisiaj pokażę ci, że to nic trudnego.

 

Co to jest motyw i po co się go stosuje?

Motyw WordPressa to odpowiedni zestaw plików, które należy zainstalować, aby twoja strona wyświetliła się prawidłowo i który odpowiada za wygląd twojej strony. Kiedy instalujesz nową stronę, to w paczce z WordPressem otrzymujesz kilka domyślnych szablonów, takich jak Twenty Fifteen. Gdyby nie szablony, wszystkie strony oparte na WordPressie wyglądałyby tak samo. To byłoby strasznie nudne. Na szczęście tak nie jest, a ty możesz wybrać spośród tysięcy motywów taki, który ci odpowiada.

Skąd pobrać szablony WordPressa?

Szablon WordPressa możesz wykonać na zamówienie u specjalisty, ale są szybsze i prostsze sposoby na posiadanie własnego. Jednym z nich jest zakup na jednej ze stron takich jak TemplateMonster, Themeforest, ElegantThemes, czy MojoThemes. Ceny oscylują około 55$ (250zł) za motyw. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę, że w zamian od autorów otrzymujemy często dożywotnie wsparcie i aktualizacje.

Druga opcja to instalacja darmowego motywu z oficjalnej strony. Wystarczy wejść na stronę WordPressa i wybrać taki, który ci się spodoba i będzie najlepiej pasował do tego, co umieścisz na swoim blogu. Za taki motyw nie zapłacisz nawet złotówki i być może na początku przygody z WordPressem będzie to dla ciebie najlepsza opcja. Ja pokażę ci jak zainstalować właśnie taki bezpłatny szablon.

Instalacja i konfiguracja motywu WordPress.

Zaloguj się do swojej strony i przejdź do Kokpitu. Znajdziesz tam zakładkę Wygląd->Motywy. 

 

instalacja i konfiguracja motywu

 

Następnie kliknij dodaj nowy

 

motywy wordpress

 

Powinieneś zobaczyć poniższy ekran. Zwróć uwagę, że w tym miejscu możesz też załadować zakupiony i pobrany wcześniej szablon klikając Wyślij motyw na serwer. Jeśli chcesz wybrać darmowy, możesz użyć wyszukiwania i filtra właściwości, aby znaleźć taki motyw, jaki ci odpowiada.

 

wyślij motyw na serwer

 

Kiedy już znajdziesz szablon dla siebie, kliknij Zainstaluj

Instalacja motywu WP

 

…i po przeniesieniu na kolejny ekran Włącz swój motyw. Możesz po tym przejść do personalizacji swojego szablonu.

 

personalizacja szablonu

 

W lewej części okna znajdziesz zestaw opcji, których zmianę obsługuje twój nowy motyw. Dokonanie personalizacji jest bardzo intuicyjne, pamiętaj tylko, żeby zapisać zmiany. Kiedy przejdziesz na swoją stronę główną, powinieneś zobaczyć ją już w nowej odsłonie.

 

Personalizacja Szablonu wordpress

 

Bardziej zaawansowana konfiguracja motywów nie jest tematem tego przewodnika. Jeśli chcesz dodać własne funkcje do motywu, albo zmienić ręcznie jego wygląd, to śledź wpisy na przykład zapisując się do newslettera. Opiszę to w jednym z kolejnych poradników.