Edycja szablonu Wordpress

Edycja plików szablonu WordPress

 

Jeśli masz plan zostać twórcą swojej strony w stu procentach, albo nie chcesz zlecać modyfikacji swojej strony innym, to z pewnością edycja plików motywów (szablonów) oraz wtyczek będzie przydatną umiejętnością. Dzisiaj pokażę ci dwa narzędzia, bez których nie będzie to możliwe.

 

Przed edycją pamiętaj o kopii zapasowej.

Należy pamiętać, że edycja plików zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Upewnij się, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym programistą, że przed rozpoczęciem pracy wykonałeś kopię zapasową swoich plików. Obojętnie, czy zmiany,których chcesz dokonać będą niewielkie, czy nie. Wystarczy z pozoru niewielki błąd i twoja strona może stać się niedostępna. Dzięki kopii zapasowej, zawsze będziesz mógł przywrócić działającą wersję.

Pamiętaj też o tym, że plików WordPressa (core) nie powinno się edytować.

 

Modyfikacja plików z użyciem wbudowanego edytora.

WordPress ma wbudowane dwa edytory – plików i motywów. Znajdują się one w zakładkach Wygląd->Edytor oraz Wtyczki->Edytor. Wystarczy, że po prawej stronie wybierzesz plik, który chcesz edytować i możesz zaczynać. Za każdym razem, kiedy zapiszesz edytowany plik, zmiany będą natychmiast widoczne na twojej stronie.

Aby używać obu edytorów, musisz wcześniej nadać WordPressowi uprawnienia do zapisu w odpowiednich folderach. Jeśli zmodyfikujesz oryginalne pliki motywu lub wtyczki, to po ich aktualizacji twoje zmiany zostaną wykasowane. Dlatego w przypadku motywów pamiętaj, że najlepiej użyć w tym celu motywów potomnych.

Edycja wtyczek i motywów WordPressa w trybie offline

Druga metoda na edycję plików WordPressa to modyfikacja ich w trybie offline. Osobiście zawsze wybieram ten sposób, bo dzięki niemu mogę wgrać swoje modyfikacje wtedy, gdy mam pewność, że są przetestowane i nic nie zepsują. Niestety wymaga to trochę więcej zachodu, ale jest równie proste, o czym za chwilę się przekonasz.

Do ściągnięcia edytowanych plików na swój komputer, oraz późniejszego przesłania ich na serwer będziesz potrzebował programu FTP. Ja używam i polecam darmowy program FileZilla. Pobierz program i zainstaluj go na swoim komputerze, a następnie uruchom. Powinieneś zobaczyć okno jak na poniższym zdjęciu…

 

Klient FTP WordPress

 

Uzupełnij zaznaczone pola wpisując nazwę serwera, użytkownika i hasło. Powinieneś je otrzymać od swojego dostawcy hostingowego. Następnie kliknij Szybkie łączenie i powinieneś połączyć się ze swoim serwerem. Lista plików i katalogów dostępnych na serwerze pojawi się z prawej strony okna. Teraz wystarczy przeciągnąć wybrane pliki myszką do lokalizacji w lewym oknie, aby skopiowały się one na twój komputer lokalny.

Pliki znalazły się już na twoim komputerze i możesz je edytować, ale powstrzymaj się przed otwieraniem ich w programach typu Word, czy Excel. Te programy mogą spowodować powstanie błędów w kodzie, dlatego lepiej, żebyś użył w tym celu jednego z rekomendowanych przez programistów WordPressa. Należą do nich na przykład Gedit, Notepad++, czy Sublime Text 2. Polecam ten ostatni ze względu na dużą ilość dodatków, ale sam sprawdź, który najbardziej ci odpowiada. Po zakończonej edycji wystarczy, że wyślesz nowe pliki na serwer korzystając ze swojego programu FTP.

 

Edytor szablonu WordPress

 

Oczywiście poza powyższymi programami przyda ci się jeszcze znajomość przynajmniej podstaw CSS, HTML oraz PHP i kodeksu WordPressa. Czytaj Porady WordPressa, albo zapisz się do Newslettera, żeby zdobyć te umiejętności.