dlaczego wordpress

Dlaczego powinieneś używać WordPressa?

Kiedy w 2003 roku powstawała pierwsza wersja WordPressa, pewnie sami twórcy nie sądzili, że rozwinie się tak bardzo. Dzisiaj to nie tylko platforma blogowa. Ponad dwadzieścia procent nowych stron w internecie powstaje w oparciu o ten system zarządzania treścią i sięgają po niego takie marki jak Vogue, Bata, Renault, czy Toyota.

No dobrze, ale dlaczego warto używać tej platformy? Poniżej znajdziesz kilka powodów.


WordPress jest wolny. Jest oprogramowaniem Open Source i został stworzony przez i dla społeczności. Nawet kiedy to czytasz pracują nad nim setki osób. To więcej niż przy większości komercyjnych platform. Wolność oznacza też, że możesz go pobrać i używać jak tylko Ci się podoba. Kod źródłowy jest ogólnodostępny i w każdej chwili możesz sprawdzić co siedzi „pod maską”.  Taka przejrzystość ma też wpływ na kolejny punkt.

WordPress jest bezpieczny. To ważne kryterium przy wyborze CMSa, więc musisz wiedzieć, że WordPress jest tworzony z myślą o ochronie twojej strony. To, że każdy ma wgląd w otwarte źródła powoduje, że wiele osób patrzy twórcom na ręce, a błędy są szybko wyłapywane. Każda aktualizacja WordPressa przynosi między innymi kolejne poprawki bezpieczeństwa. Oczywiście żadna strona nie jest bezpieczna w stu procentach, nawet te bankowe, ale jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad, będziesz mógł spać spokojnie. Zamierzam o nich napisać w kolejnych wpisach.

WordPress jest łatwy do nauki. Podstaw możesz nauczyć się w piętnaście minut. Tylko tyle wystarczy, żebyś umiał założyć i prowadzić swojego bloga. Jeśli chciałbyś jednak rozszerzyć swoją wiedzę, będzie to bardzo proste. W internecie znajdziesz setki, jeśli nie tysiące kursów i poradników, zaczynając od tych podstawowych dotyczących konfiguracji, a kończąc na bardziej skomplikowanych na przykład o tworzeniu własnych wtyczek. Nigdy nie zostaniesz sam ze swoim problemem, zawsze możesz zwrócić się do społeczności, która chętnie ci pomoże.

Google lubi WordPressa. W dzisiejszych czasach to, czy znajdziesz się w wynikach wyszukiwania decyduje o tym, czy czytelnicy albo klienci wejdą na twoją stronę. Tak się składa, że już standardowa instalacja WordPressa dobrze się pozycjonuje, zadbali o to programiści. Jeżeli to ci nie wystarczy, będziesz mieć do dyspozycji tuzin darmowych wtyczek (na przykład moją ulubioną Yoast SEO), które zatroszczą się o to, żeby twoja strona została doceniona przez algorytmy Google. One zrobią za ciebie całą robotę, a ty będziesz mógł skupić się na pisaniu.

WordPress jest darmowy. To ważne jeśli startujesz z nową firmą i liczysz każdy grosz, ale też kiedy w swojej firmie działasz w myśl zasady „pilnuj kosztów, zyski zatroszczą się same o siebie”.  Instalacja i zarządzanie będą kosztować cię jedynie czas, a za sam CMS nie zapłacisz nawet złotówki, teraz i w przyszłości.

WordPress jest łatwy do komercjalizacji. Jeśli chcesz zarabiać na swojej stronie, to wybór wordpressa jest oczywisty. Obojętnie, czy chcesz pisać bloga i zarabiać na reklamach, czy otwierasz sklep z koszulami w kratę. Wszystko czego potrzebujesz dostaniesz za darmo od społeczności. Między innymi wtyczkę o ogromnych możliwościach, jaką jest WooCommerce. Do tej pory pobrało ją ponad 8 milionów osób i przy jej pomocy działa 29% sklepów w internecie. To prawie co trzeci sklep!

WordPress.com czy WordPress.org? Powyższe punkty, to tylko część powodów, dlaczego powinieneś wybrać WordPressa dla swojej strony. Jeśli jednak wciąż nie czujesz się przekonany, to dlaczego po prostu nie przekonasz się sam? Spróbuj, załóż konto w platformie blogowej, lub zainstaluj własną kopię i zacznij używać. Nic nie stracisz, nauczysz się czegoś nowego i być może zostaniesz na dłużej. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby zakładać własną stronę, a chcesz dołączyć do blogerów, mam dla ciebie rozwiązanie. Wystarczy, że założysz konto na stronie WordPress.com i możesz zaczynać.

 

Zapisz się do newslettera, jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.