najczęstsze błędy wordpress

Najczęstsze błędy początkujących użytkowników

WordPress jest świetną platformą dla wszystkich tych, którzy zakładają swoją pierwszą stronę w internecie. Niestety na drodze nowicjuszów do upragnionej strony czeka wiele technicznych pułapek.

Oto najczęstsze błędy początkujących użytkowników WordPressa.

 

Masz słabe hasło.

Dobre hasło to podstawa bezpieczeństwa twojej strony. Często podczas instalacji WordPressa niedoświadczeni internauci podają hasła łatwe do zapamiętania i odgadnięcia jak hasło, 123456, qwerty, admin123 i podobne. Są tak zaaferowani samą instalacją, że nie myślą o bezpieczeństwie, albo liczą na to, że zmienią hasło na trudniejsze później. Zauważyli to programiści WordPressa i od wydania z numerem 4.3 hasło jest generowane automatycznie jako skomplikowany ciąg znaków.

 

błędy początkujących użytkowników wordpressa

 

Hasło nie musi być trudne do zapamiętania. Zamiast QcD%CBRxw!xffctrg możesz używać na przykład ZachodniWiatrSpienioneGoniFale!. To drugie już pamiętasz.

 

Nie używasz bezpośrednich odnośników.

Bezpośrednie odnośniki (permalinki) to adresy internetowe odnoszące się do konkretnej części strony, na przykład do tego wpisu. Domyślnie WordPress formatuje je w brzydki sposób i adres tej strony wyglądałby tak https://porady.wordpressa.pl/?p=127. Zamiast tego lepiej będzie, jeśli w Kokpicie (Ustawienia>Bezpośrednie odnosniki) ustawisz inny sposób formatowania linków. Adres www.twoja-strona.pl/pierwszy-wpis/ będzie nie tylko lepiej wyglądał, ale też ma wpływ na pozycję wpisu w wynikach wyszukiwania google. Warto o tym pamiętać.

 

Nie robisz kopii zapasowych.

Kopie zapasowe to coś, o czym nigdy nie powinieneś zapominać. Prawdopodobnie nie będą ci one potrzebne dlatego, że stronę przejmą chińscy hakerzy i podmienią wszystkie zdjęcia na obrazy z My Little Pony, ale dlatego, że prędzej, czy później sam coś zepsujesz. Kopie możesz robić na wiele sposobów – ręcznie przenosić pliki z FTP i bazy danych w bezpieczne miejsce (niezbyt to wygodne), albo wykorzystać do tego skrypt lub wtyczkę. Ja polecam ci to ostatnie rozwiązanie. Na swoich stronach używam wtyczki updraftplus, bo jest bardzo prosta w konfiguracji i ma miedzy innymi możliwość eksportu plików zapasowych do Dropboxa. Jak raz ją ustawisz, to możesz zapomnieć o swoich kopiach. Zrobią się same.

 

Nie masz kontroli nad komentarzami.

Komentarze to świetna rzecz. Pozwalają twoim czytelnikom podzielić się wrażeniami, umożliwiają dyskusję, wymianę doświadczeń, a czasem zgłoszenie błędów. Niestety musisz pilnować tego co się w nich pojawia. Na pewno nie chcesz, żeby twoi goście linkowali do nielegalnego oprogramowania, albo pisali obraźliwe komentarze pod adresem Misia Koralgola. Koniecznie zainstaluj u siebie wtyczkę Aksimet, żeby pozbyć się spamu. Możesz też przenieść całkowicie system komentarzy na zewnętrzny serwis taki jak Disqus, który pomoże ci zarządzać dyskusją na stronie.

Musisz wiedzieć, że komentarze mają także wpływ na pozycjonowanie twojej strony. Może się okazać, że pod starannie napisanym przez ciebie tekstem na określony temat wywiąże się długa dyskusja zupełnie odbiegająca od tego co sobie założyłeś. Jeśli pisałeś o rybach, a twoi czytelnicy dodali ścianę tekstu o psach, to może się okazać, że twojej strony w Google nie znajdą wędkarze, tylko fani mopsów. W niektórych przypadkach możesz rozważyć całkowite wyłączenie komentarzy, żeby nie miały wpływu na treść jaką widzi Google na stronie.

 

Instalujesz za dużo wtyczek.

To, czego także powinni unikać użytkownicy WordPressa, to instalacja zbyt wielu wtyczek. Problem jest mniejszy, jeśli rzeczywiście ich używasz, ale często początkujący instalują wtyczki po prostu, żeby sprawdzić ich działanie. Pozostawienie niepotrzebnych wtyczek włączonych i brak aktualizacji to proszenie się o kłopoty. Wyobraź sobie, że masz zainstalowaną wtyczkę, której nie aktualizowałeś od kilku miesięcy. W tym czasie jej twórcy wypuścili kilka poprawek bezpieczeństwa wraz z opisem załatanych luk. Jeśli twoją stroną zainteresuje się ktoś o złych zamiarach, możesz być pewny, że sprawdzenie dostępności tych luk będzie jedną z pierwszych rzeczy które zrobi. A ty zostawiłeś mu klucz pod wycieraczką. Poza tym, duża ilość wtyczek po prostu spowolni działanie twojej strony. Dlatego zawsze instaluj jak najmniej wtyczek. 

 

Zainstalowałeś WordPress w folderze wordpress.

Jeśli instalowałeś WordPress według mojej instrukcji, to ten problem cię nie dotyczy.  Niestety wiele początkujących osób podczas instalacji wrzuca po prostu cały katalog wordpress na serwer, zamiast zawartości tego katalogu. W rezultacie dostają na starcie adres www.twoja-strona.pl/wordpress/  zamiast www.twoja-strona.pl. Nie powinieneś tak robić. Wordpress umożliwia instalację w katalogach, ale prościej będzie jak będziesz trzymał się tej zasady.

 

Nie aktualizujesz WordPressa.

Nowe wydania WordPressa przynoszą wiele bardzo przydatnych nowości, ale to nie jest najważniejszy powód, żeby pilnować aktualizacji. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jak tylko Wordpress powiadomi cię w kokpicie o nowym wydaniu, wykonaj aktualizację. Oczywiście nie zapomnij wcześniej zrobić kopii zapasowej wszystkich plików, tak na wszelki wypadek.

Nie są to wszystkie błędy początkujących użytkowników WordPressa, ale te, które wymieniam pojawiają się najczęściej. Postaraj się uważać na te punkty, najlepiej jak zrobisz sobie listę i skreślisz na niej to, co już zrobiłeś.

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś interesującego. Jeśli chcesz otrzymać informację o tego typu wpisach, to zapisz się do newslettera.