wtyczki atom.io

Atom: edytor tekstu (cz.2) – wtyczki

W poprzedniej części poświęconej edytorowi tekstu Atom wspomniałem o instalacji wtyczek (pakietów). Wtyczki w Atomie umożliwiają zmianę zachowania programu i jego wyglądu. Dodają także wiele funkcji, które w „gołym” Atomie się nie znalazły. Dzisiaj kilka słów o instalacji wtyczek i mój subiektywny wybór najlepszych pakietów dla atoma.

 

Instalacja wtyczki Atom.

Instalacja pakietów jest bardzo prostą czynnością. Wystarczy wejść w ustawienia (File->Settings), w zakładce +Install (2.) wyszukać odpowiedni pakiet i go zainstalować (3.).

atom instalacja wtyczki

 

Najlepsze pakiety Atoma

Poniższe wtyczki są moim subiektywnym wyborem, ale z pewnością znajdą zastosowanie u każdego zaawansowanego użytkownika WordPressa.

 

Emmet

Emmet to wtyczka, która pozwala na rozwinięcie skrótu do kodu docelowego za pomocą klawisza Tab

Brzmi skomplikowanie, ale sposób działania jest bajecznie prosty. Posłużmy się przykładem. Powiedzmy, że chcesz utworzyć w HTML element div z listą nieuporządkowaną wewnątrz i pięcioma elementami listy. Normalnie musiałbyś powtarzać wiele wyrażeń, ale z emmetem wystarczy jedna linijka. Poniższe zdjęcie pokazuje kod przed i po naciścięciu klawiasz Tab.

 

emmet

 

Emmet umożliwia tworzenie takich bloków w praktycznie każdej konfiguracji i z pewnością ułatwi twoją pracę.

 

Minimap

Minimap umożliwia podgląd pliku z boku ekranu. Ta funkcja przydaje się szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z długimi plikami i bardzo ułatwia nawigację.

 

atom minimap

 

Atom beautify

Beautify jak można się domyśleć upiększa nasz kod i sprawia, że staje się on bardziej czytelny. Jeśli masz problem z ładem w swoich plikach, to polecam instalację tego pakietu. Ma on wsparcie dla bardzo dużej ilości języków od HTML i CSS po C++. Wtyczka usuwa zbędne linijki, dodaje wcięcia polepszając czytelność kodu i jest w pełni konfigurowalna, dzięki czemu może ingerowac w kod tak, jak sobie tego zażyczysz.

Upiększanie włączymy skrótem CtrlAltB

 

Pigments

Pigments to bardzo prosty dodatek, który wyświetla kolory w kodzie. Sposób wyświetlania koloru można zdefiniować w ustawieniach wtyczki. Działanie tego dodatku pokazuje ponizszy obrazek.

 

atom pigments

 

Wtyczka ekstra: Power Mode

Zbiżają się dedlajny*, masz kejs na ASAP*, a nie napisałeś pół linijki kodu, bo byłeś zajęty oglądaniem Epic Sax Guy? Nie ma problemu. Wystarczy włączyć Atom Power Mode i kod będzie przybywał o 99%** szybciej.  Wtyczkę aktywujesz skrótem  CtrlAltO

 

powermode3
Źródło https://atom.io/packages/activate-power-mode

*też nie wiem co to znaczy

**źródło: Pan Kanapka