po instalacji wordpressa

6 rzeczy do zrobienia po instalacji WordPressa

 

Masz już swoją wymarzoną stronę, albo bloga, ale co dalej?

Oto sześć rzeczy, które musisz zrobić po instalacji WordPressa, żeby twoja strona działała najlepiej.

 

Pierwszą rzeczą do której będę cię namawiał, to zmiana standardowego tytułu i opisu strony.  Zrobisz to wchodząc w zakładkę Ustawienia – > Ogólne. Dlaczego to jest ważne? Tytuł i opis strony będą wyświetlać się w wynikach wyszukiwania, a twój czytelnik raczej nie zwróci uwagi na „kolejną stronę opartą na wordpressie”.

Przejdźmy do kolejnej rzeczy. W tej samej zakładce Kokpitu znajdziesz ustawienia strefy czasowej. Znajdź na liście odpowiednie miasto (dla naszego kraju będzie to Warszawa) i nie zapomnij zapisać ustawień. Twój wybór będzie miał wpływ na wyświetlanie poprawnego czasu na stronie. Jest to również ważne, jeśli będziesz chciał w przyszłości zaplanować z wyprzedzeniem publikację postu.

Następnie przejdź do sekcji Czytanie i upewnij się, że pole „proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny” nie jest zaznaczone. To ustawienie spowoduje, że Pan Google będzie omijać twoją stronę szerokim łukiem (a raczej wejdzie, rozejrzy się, zapisze sobie co widział, ale z nikim się tym nie podzieli). Chyba tego nie chcesz?

Skoro jesteśmy przy ustawieniach, to wejdź w zakładkę bezpośrednich odnośników.  To ustawienie jest ważne dla Google, ale zmień to też dlatego, że standardowy format brzydko wygląda. W ten sposób zamiast nieczytelnego odnośnika http://twoja-strona.com/?p=123 WordPress wyświetli na przykład http://twoja-strona.com/znakomity-tytul-wpisu/ 

Kolejna rzecz jest równie ważna, a przez wiele osób często pomijana. Jeśli instalowałeś WordPress według mojego poradnika, to masz już nazwę administratora inną niż adminW przeciwnym razie powinieneś dodać konto nowego administratora i usunąć standardowe. Pozostawiając domyślne, ułatwisz włamywaczom pracę. To trochę tak, jakbyś zostawił klucz od górnego zamka pod wycieraczką.

Po instalacji dobrą praktyką jest usunięcie niepotrzebnych wtyczek i szablonów. Nie będziesz musiał się w przyszłości martwić, czy są aktualne i czy nie spowodują problemów na twojej stronie. Częstym błędem początkujących administratorów jest instalacja ogromnej ilości wtyczek i szablonów, tylko po to, żeby sprawdzić jak działają, a później zapominanie o ich usunięciu. Wiem to, bo sam tak robiłem.  Jeśli nie używasz, to po prostu je usuń.

Do tematu wtyczek wrócę jeszcze w kolejnych wpisach. Dowiesz się wtedy jakie wtyczki instaluję na każdej swojej stronie. Nie zapomnij zapisać się do newslettera, jeśli nie chcesz, żeby cię to ominęło.