Blog i strona firmowa bez obrazów, czy wideo to bardzo rzadkie zjawisko w dzisiejszych czasach, dlatego nie mogło tu zabraknąć tego tematu. Tym wpisem rozpoczynam mini cykl dotyczący mediów w WordPressie, z którego dowiesz się jak dodać obrazy i wideo, oraz jak je osadzić na stronie. Poznasz także kilka niezbędnych narzędzi przydatnych w zarządzaniu mediami. Zacznijmy od początku.
Dodawanie obrazów do wpisów i stron.
Podczas tworzenia nowych wpisów i stron, możesz w prosty sposób dodać do ich treści obrazy za pomocą standardowych narzędzi WordPressa. Pierwszą czynnością w tym przypadku jest zaznaczenie kursorem miejsca, w którym ma znaleźć się dodawany obraz.
Następnie kliknij przycisk Dodaj Medium…
…i powinieneś zobaczyć okno Wstawiania Mediów. Z jego pomocą możesz teraz wybrać obraz, który jest już w bibliotece mediów, albo załadować z komputera zupełnie nowy plik. Aby załadować nowy plik, wystarczy przeciągnąć go do okna za pomocą myszki, lub kliknąć Wybierz pliki. Każdy załadowany w ten sposób obraz będzie dostępny od tej pory w twojej bibliotece mediów.
Kolejny krok to zaznaczenie miniatury obrazu. Po prawej stronie okna pojawią się wtedy szczegóły dotyczące twojego pliku takie jak tytuł, opis, czy rozmiar, które możesz w tej chwili zmienić. Z pewnością będziesz chciał zmienić opcje wyrównania pliku względem tekstu i zdecydować, czy obrazek ma znaleźć się na przykład po lewej, czy prawej stronie tekstu.
Kiedy będziesz gotów, wystarczy że klikniesz przycisk Wstaw do wpisu i obraz powinien pojawić się w wybranym wcześniej miejscu.
Powyższy przykład dotyczy wpisów, ale dokładnie w ten sam sposób możesz dodać obrazy podczas edycji lub tworzenia stron WordPressa.
Jaki typy plików można umieścić w WordPressie?
WordPress domyślnie wspiera większość popularnych formatów obrazów typu .jpg .png .gif czy .svg, ale obrazy to nie wszystko. Możesz umieszczać na stronie także pliki dokumentów w formatach .pdf .doc .xls .odt i innych, oraz pliki audio. Pełną listę znajdziesz tutaj.
WordPress wspiera także pliki wideo i jeśli chcesz, możesz je dodać tak samo jak obrazy, ale nie polecam tego robić. Pliki wideo zabierają bardzo dużo miejsca na serwerze i dodatkowo podczas odtwarzania zużywają sporo transferu. Musisz się z tym liczyć zwłaszcza, jeśli korzystasz ze współdzielonego hostingu. Najlepszym (moim zdaniem) sposobem na wideo w WordPressie jest umieszczenie filmu w zewnętrznym serwisie, na przykład Youtube, lub Vimeo, a następnie osadzenie go na twojej stronie.
Na dzisiaj to wszystko. Ze względu na objętość, zdecydowałem się podzielić ten wpis na trzy części. Zapraszam do kolejnych odcinków już wkrótce.
Media w WordPressie część 2 – Edycja mediów we wpisach i na stronach.
Media w WordPressie część 3 – Dodatki: wtyczki i narzędzia