Edytor tekstu to jedno z podstawowych narzędzi, jakich będziesz używał, jeśli masz w planach pisanie, lub edycję motywów i wtyczek. Wybór na rynku edytorów jest dość spory. Masz do wyboru na przykład Sublime, Code, Brackets, czy nawet VIM, ale ja pokażę ci dokładnie ten edytor, którego sam używam – Atom.
Atom – edytor tekstu.
Być może niektórzy z was zastanawiają się właśnie:
– dlaczego akurat Atom?
– dlaczego nie edytor (tu wstaw własną nazwę)?
– czy nie lepiej pisać wszystkiego w notatniku?
Sam odkryłem Atom stosunkowo niedawno i natychmiast zachwycił mnie swoją prostotą i jednocześnie możliwością dostosowania do własnych potrzeb. Oczywiście możesz wybrać inny program, ale polecam zapoznać się z tym co Atom ma do zaoferowania. Przejdźmy do konkretów.
- Atom jest darmowy. Nie musisz wydawać kilkudziesięciu dolarów jak w przypadku niektórych programów.
- Atom ma wsparcie sporej społeczności. To ważne, bo w przypadku problemów zawsze możesz zwrócić się z zapytaniem do innych osób używających programu. Oni wiedzą wszystko.
- Atom można wzbogacać rozszerzeniami. To jedna z moich ulubionych funkcji. Potrzebujesz wsparcia dla tagów WordPressa? Wystarczy zainstalować wtyczkę. Wsparcie dla wybranego języka? Jest wtyczka. W ten sam sposób dopasujesz interfejs programu do własnego gustu. Wystarczy zainstalować odpowiedni motyw.
- Atom jest wieloplatformowy. To znaczy, że jest dostępny na praktycznie każdym systemie operacyjnym.
- Atom wspiera gita (system kontroli wersji).
Jeśli jesteś zaciekawiony, to zachęcam do przejścia na stronę Atom.io i pobrania swojej wersji instalatora. Po zakończonej instalacji powinieneś zobaczyć poniższe okno.
Przejdźmy do podstawowej konfiguracji programu (File -> Settings). Pierwszą rzeczą, którą polecam ustawić jest wielkość i rodzaj fontu. Ja ustawiam Calibri i wielkość 16px.
Następna funkcja bardzo się przydaje, jeśli nasz kod jest rozbudowany i poszczególne elementy są zagnieżdżone w innych. Zaznaczając opcję „Show Indent Guide” aktywujesz wyświetlanie linii jak na poniższym obrazie. Dzięki temu łatwiej się odnaleźć w strukturze kodu.
Aby zmienić wygląd programu i motyw składni (to w jaki sposób nasz kod będzie „kolorowany”) musimy przejść do zakładki Motywów (Themes). Wystarczy wybrać motyw z listy, żeby wygląd zmienił się automatycznie. Ja używam standardowego motywu Atom Dark. Jeśli nie znalazłeś na liście nic dla siebie, możesz przejść do repozytorium motywów i poszukać czegoś dla siebie. Ciekawy motyw to Atom Material UI, może on przypadnie ci do gustu.
To wszystko jeśli chodzi o podstawową konfigurację. W kolejnej części pokażę jakich wtyczek używam i jakie przydadzą się osobom pracującym z WordPressem.